Człowiek bez barier 2024 - Nagroda Publiczności
Kolaż złożony z kółek ustawionych w rzędach, niektóre są pomarańczowe, w pozostałe wpisane są portrety 20 nominowanych do Nagrody Publiczności. W prawym górnym rogu na pomarańczowym prostokącie napis Głosowanie Nagroda Publiczności, poniżej logotyp konkursu Człowiek bez barier 2024, w literę "I" wpisana statuetka konkursu.

Przedstawiamy tegorocznych półfinalistów, którzy biorą udział w głosowaniu na Nagrodę Publiczności. 

Finałowa Gala konkursu odbędzie się 3 grudnia w Zamku Królewskim, gdzie poznamy wszystkich laureatów wyłonionych przez Kapitułę. Jednak już teraz rozpoczynamy kategorię konkursową, w której głos należy do Państwa. Spośród 20-tki półfinalistów mogą Państwo wybraś swojego Człowieka bez barier!

Głosowanie trwa od 24 października do 6 listopada (do godziny 12:00).

Co zrobić, żeby oddać głos?

  1. Wybierz kandydata, na którego chcesz zagłosować.
  2. Kliknij przycisk GŁOSUJ zlokalizowany przy jego sylwetce.
  3. Podaj aktywny adres e-mail, na który wyślemy wiadomość z linkiem potwierdzającym Twój udział w głosowaniu. Uwaga! JEDEN ADRES E-MAIL może być wykorzystany tylko raz w trakcie trwania głosowania!
  4. Sprawdź swoją skrzynkę pocztową (także foldery SPAM, powiadomienia, inne etc.) i kliknij w link potwierdzający udział w głosowaniu – dopiero wtedy Twój głos zostanie dodany.

Regulamin głosowania w Konkursie „Człowiek bez barier 2024” dostępny jest na stronie konkursu w zakładce Regulaminy.

WYNIKI GŁOSOWANIA
Julia Kaźmierczak pozuje uśmiechnięta na tle jesiennego krajobrazu, w tle widać drzewa. Ma okulary korekcyjne, bardzo jasne rozpuszczone włosy, ubrana jest w ciemną bluzę i skórzaną kurtkę.

Julia Kaźmierczak -
16.86% głosów

Maturzystka, która mimo młodego wieku już zaznaczyła swoją obecność w społeczności Głuchych jako sportsmenka, działaczka społeczna i liderka młodzieżowa.  

Julia łączy naukę w klasie maturalnej w warszawskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Głuchych z intensywną działalnością sportową i społeczną. Jako sportsmenka zdobyła ponad 100 medali w różnych dyscyplinach. W latach 2017-2019 reprezentowała Polskę w kadrze narodowej seniorów niesłyszących w pływaniu, a od 2022 roku jest członkinią kadry narodowej kobiet niesłyszących w koszykówce, awansując w 2024 roku do drużyny seniorskiej. Od 2021 roku nieprzerwanie zdobywa tytuł mistrzyni w Turnieju Warcabowym dla niesłyszących. 

Jest dwukrotną stypendystką Prezesa Rady Ministrów za wyniki w nauce. Jako Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2022-2023 wykazała się zdolnościami przywódczymi. Aktywnie działa w projektach kulturalnych jako członkini grup Bajkomigaczy, Młodzi Migają Muzykę oraz Koła Głuchych Tłumaczy. 

Interesuje się działaniami na rzecz środowiska niesłyszących, badaniami naukowymi nad społeczeństwem głuchych, walką o ich prawa. Jej zainteresowania obejmują surdopedagogikę, surdopsychologię i języki migowe, które zgłębia poprzez podróże i kontakty z niesłyszącymi rówieśnikami z zagranicy. 
 
Julia angażuje się w liczne projekty na rzecz społeczności Głuchych, w tym jako wolontariuszka w Instytucie Spraw Głuchych, Fundacji Akademia Głuchych i Stowarzyszeniu Tłumaczy PJM. Jednym z jej ostatnich znaczących osiągnięć było tłumaczenie na PJM koncertu Taylor Swift. Jako członkini Rady Młodych Głuchych w Fundacji Akademia Głuchych oraz współorganizatorka "TURKUS festival" w ramach Międzynarodowego Tygodnia Głuchych aktywnie przyczynia się do rozwoju kultury Głuchych w Polsce. Regularnie uczestniczy w konferencjach naukowych dotyczących społeczności Głuchych, w tym w wydarzeniach organizowanych przez Uniwersytet Warszawski 

Daria Borakowska - młoda kobieta, w różowej bluzce i w rozpuszczonych włosach pozuje z książką której jest współautorką.

Daria Borakowska -
13.3% głosów

29 letnia Daria Borakowska jest cenioną farmaceutką, magistrem dietetyki klinicznej i doktorantką. Zdiagnozowane u niej w wieku 10 lat zburzenia ze spektrum autyzmu nie przeszkodziły jej w rozwijaniu naukowych zainteresowań i osiąganiu celów.  

Pomimo zdiagnozowanych we wczesnym dzieciństwie deficytów rozwojowych z cechami zachowań autystycznych, lęków i fobii społecznych oraz zaburzeń motorycznych, przełamuje swoje ograniczenia i bariery. Po dwuletniej pracy z asystentem społecznym, który pomógł jej pokonać lęk m.in. przed samodzielnym poruszaniem się poza domem ukończyła szkołę policealną i rozpoczęła pracę jako farmaceutka. Od siedmiu lat pracuje w aptece szpitalnej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, łącząc pracę zawodową ze studiami i systematyczną rehabilitacją. 

Jej dorobek naukowy obejmuje współautorstwo monografii "Farmakoterapia. Kiedy żywność ma znaczenie" (2023) oraz publikacje w czasopiśmie "Współczesna dietetyka". W 2023 roku zajęła II miejsce w kategorii Najlepszy Farmaceuta/Technik Farmaceutyczny Roku w województwie śląskim w Plebiscycie Hipokrates. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską dotyczącą leczenia żywieniowego wcześniaków, a we wrześniu 2024 roku wystąpiła na Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców. Mimo własnych wyzwań zdrowotnych, aktywnie wspiera rehabilitację swojego młodszego brata z niepełnosprawnością w stopniu znacznym. 

Portret przedstawia 14 letniego Krzysztofa. Chłopiec lekko się uśmiecha, ma krótką fryzurę, szarą bluzę z kolorowymi rysunkami.

Krzysztof Dziewanowski -
13.18% głosów

Nastoletni aktywista, który mimo zdiagnozowanej w 2017 roku dystrofii mięśniowej Duchenne'a, prowadzi intensywne życie społeczne. Swoją postawą pokazuje, że niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w realizacji marzeń i celów. 

Mimo ograniczeń związanych z chorobą, aktywnie uczestniczy w wydarzeniach sportowych, wykorzystując specjalną przystawkę elektryczną do wózka. Brał udział w wielu biegach, w tym Biegu Tropem Wilczym i Biegu Avon kontra przemoc. W 2024 roku pokonał 70 km podczas czterodniowej wędrówki Camino po wymagających terenach. 

Jest utalentowanym uczniem - został laureatem konkursu Kangur Matematyczny i uczestniczy w mistrzostwach szkół Rummikub. Ukończył kurs programowania Python, a obecnie współtworzy grę miejską o Garwolinie w ramach projektu "Równać szanse".  

Aktywnie działa na rzecz zwiększania świadomości o dystrofii mięśniowej Duchenne'a poprzez udział w akcji #poznajnasdmddmb oraz przejazd 23 km w ramach Biegu dla Kacperka Czerwińskiego. Wykazał się też dużą determinacją w zorganizowaniu zbiórki na dostosowany pojazd, który umożliwia mu większą samodzielność. 

Portret przedstawia uśmiechniętą Irenę Wojtanowską w białej bluzce, na białym tle. Ma krótką fryzurę, włosy koloru pomarańczowego.

Irena Wojtanowska -
11.98% głosów

Pomimo własnej, wrodzonej niepełnosprawności stworzyła dom i rodzinę zastępczą dla niepełnosprawnej Kasi i pozostawionego w szpitalu po urodzeniu Wiktora. Jest aktywna zawodowo, angażuje się w życie lokalnej społeczności 

Irena Wojtanowska urodziła się z poważnym urazem kręgosłupa, który doprowadził do porażenia czterokończynowego. Porusza się na wózku. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Wierzbicach w Ośrodku dla dzieci niepełnosprawnych trafiła do Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych w Borowej Wsi na Śląsku, gdzie kontynuowała naukę w szkole średniej. To właśnie tam poznała trzyletnią, niepełnosprawną Kasię, podopieczną przeniesioną z Małego Domu Dziecka w Gliwicach. W wieku 18 lat została jej opiekunem prawnym, a później wraz z mężem stworzyli dla niej rodzinę zastępczą. Obecnie Irena Wojtanowska, która jest też matką dwóch dorosłych synów stworzyła rodzinę zastępczą dla 14-miesięcznego Wiktora, który po urodzeniu został pozostawiony w szpitalu. 

Zawodowo zajmuje się transportem krajowym i międzynarodowym. W 2007 roku została uhonorowana wyróżnieniem Lady D., a w 2023 roku kandydowała w wyborach samorządowych w Rudzie Śląskiej. 

Portret Katarzyny Adamczyk-Drożyńskiej w dużym zbliżeniu, w naturalnym świetle, w plenerze, za nią widać fragmenty drzew. Pani Katarzyna ma jasne, blond włosy średniej długości, okulary korekcyjne w czarnych oprawkach, błękitną apaszkę na szyi. Lekko się uśmiecha do obiektywu.

Katarzyna Adamczyk-Drożyńska -
9.99% głosów

Wszechstronna działaczka społeczna, artystka i samorządowiec. Dwukrotna laureatka tytułu Lady D Powiatu Będzińskiego, łączy działalność społeczną z pasjami artystycznymi. 

Po diagnozie stwardnienia rozsianego i przejściu na rentę odkryła w sobie liczne talenty artystyczne. Jest uznaną wokalistką, zdobywczynią nagród w konkursach muzycznych, w tym Chrzanowskiej Lokomotywie Artystycznej i Zaczarowanym Mikrofonie. Wydała dwie płyty, w tym autorski utwór "Otwieracze serc". Rozwija się także jako studentka Szkoły Musicalu w Bukownie oraz członkini grupy malarskiej "Point" z Czeladzi. 

Jej działalność społeczna koncentruje się na wspieraniu osób niepełnosprawnych. Jest założycielką i przewodniczącą oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego w Sławkowie oraz członkinią Rady Głównej PTSR. W latach 2018-2024 pełniła funkcję Radnej Miasta Sławkowa, a od 2021 roku jest Radną Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Śląska. 

Regularnie organizuje koncerty charytatywne i warsztaty dla osób niepełnosprawnych, w tym warsztaty relaksacyjne, jogi i muzykoterapii. Jest założycielką grupy "Razem Łatwiej", wspierającej osoby z niepełnosprawnością intelektualną.  

39-letni Damian Iskrzycki siedzi na wózku, ubrany w biało-czerwony sportowy strój reprezentacji Polski, z numerem startowym na kolanie. Obok widać fragment rampy do gry w boccię oraz uciętą sylwetkę mężczyzny również w biało-czerwonym stroju. Za nimi ścianka z logotypami Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Damian Iskrzycki -
7.28% głosów

Polski przedsiębiorca i utytułowany sportowiec, który w ciągu zaledwie dekady stał się jednym z najlepszych zawodników bocci na świecie, łącząc karierę sportową z działalnością biznesową i charytatywną. 

Damian Iskrzycki to biznesmen zarządzający firmami z branży sportowej i IT oraz sportowiec zajmujący szóste miejsce w światowym rankingu World Boccia. Choruje na SMA - rdzeniowy zanik mięśni. Swoją przygodę z boccią rozpoczął w wieku 28 lat, zainspirowany programem "Misja Integracja". Już 56 dni po pierwszym treningu zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski, a niedługo potem został wicemistrzem Europy. 

Do jego największych osiągnięć sportowych należą: czwarte miejsce podczas igrzysk w Paryżu, srebrny i brązowy medal Mistrzostw Europy w Rotterdamie (2023), srebrny medal Pucharu Świata w Portugalii (2023) oraz liczne medale Mistrzostw Polski w latach 2014-2023. Jest pierwszym zawodnikiem bocci włączonym do programu Team 100 Polskiej Fundacji Narodowej. 

Iskrzycki aktywnie działa na rzecz rozwoju tej dyscypliny w Polsce. Jest inicjatorem budowy pierwszej profesjonalnej hali do tej dyscypliny w Rudzicy oraz producentem pierwszych w Polsce ramp do gry w boccię, które obecnie są wykorzystywane w wielu krajach. Jest wiceprezesem Beskidzkiego Stowarzyszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego "Start" w Bielsku-Białej. Prowadzi sekcje sportowe dla osób z niepełnosprawnością, organizuje treningi pokazowe i angażuje się w akcje charytatywne. 

Prywatnie jest mężem i ojcem dwojga dzieci. 

Uśmiechnięta kobieta, około pięćdziesięcioletnia, ma ciemne, rozpuszczone włosy, jasną koszulkę, na kolanach trzyma niepełnosprawnego psa bez oka, pozuje na balkonie lub tarasie, w tle widoczne rośliny.

Anna Antos -
6.2% głosów

Anna Antos to warszawska surdopedagog i bibliotekarka, która od lat skutecznie łączy pracę zawodową z działalnością na rzecz środowiska osób głuchych oraz pomocą zwierzętom.  

Jako osoba głucha, komunikująca się za pomocą mowy, odczytywania mowy z ust i Polskiego Języka Migowego (PJM), stanowi inspirujący przykład przełamywania barier w edukacji i aktywności społecznej. Od 28 lat jest nauczycielem w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Głuchych im. J. Siestrzyńskiego, a od 18 lat jako nauczyciel dyplomowany dzieli się swoim doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami w dziedzinie bibliotekoznawstwa i surdopedagogiki.  

W codziennej pracy zawodowej stara się przybliżyć uczniom niesłyszących świat książek, pomaga im przełamywać niechęć do czytania w języku polskim, który jest dla nich językiem trudnym. Dzięki jej zaangażowaniu biblioteka stała się jedną z najlepszych i najnowocześniejszych bibliotek szkolnych dla osób głuchych w Polsce. 

Jest autorką książek oraz współautorką publikacji dotyczących środowiska głuchych, w tym raportu dla Rzecznika Praw Obywatelskich. Aktywnie uczestniczy w Komisji Ekspertów ds. Osób Głuchych przy RPO, jest również ekspertem MEN ds. Awansu zawodowego. Od wielu lat aktywnie działa w Związku Nauczycielstwa Polskiego, gdzie pełni funkcję przewodniczącej ogniska ZNP i aktywnie wspiera nauczycieli niesłyszących oraz szerzy wiedzę o specyfice nauczania uczniów głuchych. Walczy o równy dostęp do informacji, mediów w TV, medycyny i ratownictwa. Za działalność na rzecz środowiska osób głuchych otrzymała Srebrną Odznakę Honorową PZG​ 

Aktywnie pomaga zwierzętom, szczególnie niepełnosprawnym i bezdomnym organizując zbiórki karmy, akcje charytatywne, była inspektorem OTOZ Animals, brała udział w interwencjach, organizuje dla uczniów i nauczycieli wycieczki edukacyjne do przytulisk i hoteli do zwierząt, w których przebywają też bezdomne psy uratowane przez organizacje prozwierzęce.  

Zdjęcie przedstawia lekko uśmiechniętego, trzydziestokilkuletniego mężczyznę w błękitnej koszuli i ciemnych okularach. Sfotografowany do pasa, za nim rozmyte tło z roślinami i ławką.

Sebastian Depta -
5.7% głosów

Uznany polski specjalista ds. dostępności cyfrowej, który po utracie wzroku w wypadku przy pracy w 2012 roku, znalazł nowe powołanie w walce z wykluczeniem cyfrowym osób z niepełnosprawnościami. 

Absolwent Politechniki Częstochowskiej (Wydział Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej, specjalizacja Metalurgia) po utracie wzroku ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim w zakresie włączenia cyfrowego i społecznego. Jako kluczowy ekspert Fundacji Widzialni przeprowadza audyty stron internetowych, aplikacji mobilnych i urządzeń elektronicznych pod kątem ich dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. 

W latach 2015-2017 był członkiem Rady ds. Dostępności Zasobów Cyfrowych przy Ministerstwie Cyfryzacji, a do 2018 roku pełnił funkcję redaktora i koordynatora wsparcia technicznego portalu Polska Akademia Dostępności. Jest współautorem książki "Badanie dostępności stron www w oparciu o WCAG" oraz licznych raportów badających dostępność cyfrową w Polsce, w tym cyklicznych audytów instytucji publicznych i sektora prywatnego. 

Jako aktywny działacz społeczny wspiera organizacje pozarządowe, osoby prywatne i firmy w zakresie dostępności cyfrowej. Regularnie występuje w audycjach radiowych i publikuje artykuły poświęcone tematyce wykluczenia cyfrowego. Poza działalnością zawodową realizuje się muzycznie jako perkusista w zespołach "Taki Blues Band" oraz "Over Rails". 

Zdjęcie przedstawia Iwonę Krzyżak z mikrofonem w trakcie prowadzonego przez nią wydarzenia. Ma na sobie kolorową koszulę z niebieskimi i pomarańczowymi elementami. Jasne, krótkie, kręcone włosy, okulary w ciemnych oprawkach i czerwoną szminkę na ustach.

Iwona Krzyżak -
4.22% głosów

Uznana dziennikarka radiowa i internetowa, która od ponad trzech dekad aktywnie kształtuje lokalną scenę medialną w Koninie, łącząc pracę reporterską z funkcją Redaktor Naczelnej portalu lm.pl. 

Ukończyła studia licencjackie na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu. Na początku lat 90. rozpoczęła karierę dziennikarską w pierwszym prywatnym radiu w Koninie, by następnie przez 20 lat pracować jako reporter regionu konińskiego w Radio Merkury (obecnie Radio Poznań). W tym czasie zdobyła uznanie środowiska dziennikarskiego, czego dowodem są nagrody, w tym prestiżowe "Dziennikarskie Koziołki" przyznawane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP.  

Oprócz codziennych informacji przygotowywała m.in. reportaże i duże formy publicystyczne dotyczące spraw społecznych, m.in. osób z niepełnosprawnościami. Niepełnosprawność ruchowa i fakt, że porusza się na wózku nie stanowią dla niej przeszkody, by dotrzeć wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego, gdzie trzeba walczyć o zmiany Dzięki pomocy zatrudnionego przez siebie Asystenta reportaże realizowała m.in. z miejsc pożarów czy powodzi, stając się tym samym jedną z prekursorek asystentury osobistej dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce. 

Od 2021 roku pełni funkcję Redaktor Naczelnej portalu lm.pl w Koninie, który pod jej kierownictwem został uznany za najlepszy portal lokalny w Polsce w 2023 roku. Obecnie, oprócz kierowania redakcją, prowadzi również debaty wyborcze, spotkania autorskie, konferencje oraz szkoli przyszłych dziennikarzy przy Stowarzyszeniu Mediów Lokalnych. 

Na zdjęciu widoczny pięćdziesięciokilkuletni mężczyzna na elektrycznym wózku w otoczeniu uśmiechniętych osób. Przemysław Kowalik ma na sobie jasny golf i szalik, na głowie granatową czapkę i okulary korekcyjne.

Przemysław Kowalik -
3.97% głosów

Działacz społeczny i podróżnik, który po wypadku samochodowym i częściowym paraliżu, przeszedł drogę od myśli samobójczych do aktywnego pomagania innym. Laureat Brązowego Krzyża Zasługi za działalność społeczną, łączy pracę zawodową z intensywnym wolontariatem na rzecz osób chorych i potrzebujących. 

Od 16 lat nieprzerwanie działa jako wolontariusz w hospicjum "Palium", gdzie wspiera pacjentów i organizuje zbiórki funduszy. Współpracuje również z Towarzystwem "Pelikan", przyczyniając się do powstania pierwszego w Poznaniu oddziału dla osób wentylowanych mechanicznie. Od dwóch lat angażuje się w życie pacjentów Oddziału Opiekuńczo-Leczniczego ZOLiR "Mogileńska", gdzie nie tylko pomaga, ale także organizuje sprzęt i uczy podopiecznych samodzielności. 

Mimo niepełnosprawności, realizuje ambitne projekty podróżnicze. Przejechał na wózku imponujące trasy przez Polskę i Europę, w tym 1800-kilometrową wyprawę z Poznania do Quessant nad Atlantykiem. Jest pierwszą osobą z niepełnosprawnością, która dokonała eksploracji jaskini Studnisko w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Od 10 lat wspiera projekt Wings for Life, zbierając środki na badania nad leczeniem przerwanego rdzenia kręgowego. 

Obecnie pracuje w Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" jako analityk rynku osób z niepełnosprawnościami i fundraiser. Po trudnych doświadczeniach życiowych, znalazł szczęście w życiu rodzinnym i kontynuuje edukację w liceum, pokazując, że na zmiany nigdy nie jest za późno. 

Uśmiechnięta kobieta po 60-tce pozuje do zdjęcia ubrana w koronkową bluzkę własnoręcznie wykonaną na szydełku. Jedną ręką podpiera lekko brodę. Ma krótką fryzurę, włosy w kolorze kasztanowo-bordowym.W tle widoczne krzesła, kwiaty i wystrój lokalu, prawdopodobnie restauracji.

Alicja Kokoszka -
2.49% głosów

Działaczka na rzecz środowiska osób głuchych w Małopolsce, od trzech dekad aktywnie zaangażowana w działalność Polskiego Związku Głuchych.  

Jest Wiceprezesem Zarządu Małopolskiego PZG w Krakowie, Prezesem Koła Terenowego PZG w Krakowie oraz Przewodniczącą Koła Szydełkowego przy PZG O. Małopolski. 

Alicja Kokoszka jest inicjatorką i współorganizatorką licznych inicjatyw na rzecz środowiska osób głuchych, m.in. obchodów Międzynarodowego Dnia Głuchych w woj. małopolskim, szczepień p. Covid-19 wśród Głuchych z Małopolski, pomocy dla Głuchych uchodźców z Ukrainy (która obejmowała m.in. pomoc materialną, organizację spotkań integracyjnych, koordynowanie działań tłumaczy języka migowego, organizowanie nauki PJM) czy spotkań Wielkanocnych i Bożonarodzeniowych dla najuboższych i wykluczonych Głuchych z Małopolski 

Pod jej przewodnictwem Koło Szydełkowe "Szydełko" aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym regionu, biorąc udział w festiwalach, targach i wydarzeniach integracyjnych. m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej, w Tygodniu Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z wzajemnością" czy w Targach Bożonarodzeniowych i Targach Wielkanocnych na Rynku w Krakowie.  

Na zdjęciu widoczny trzydziestokilkuletni mężczyzna, szczupły, z widoczną niepełnosprawnością. Ma krótko ostrzyżone, ciemne włosy i okulary korekcyjne w ciemnych oprawkach. Siedzi na wózku, w prawej ręce trzyma skórzaną teczkę, ma na sobie granatowy garnitur i bordowy krawat. W tle widoczna dekoracja budynku złożona z jasnych i ciemnych trójkątów.

Adrian Furman -
0.98% głosów

Prezes i założyciel Grupy AF Sp. z o.o., największej w Polsce firmy zatrudniającej specjalistów z niepełnosprawnościami w branży nowych technologii oraz spółki Poland IT-Lab LLC w Stanach Zjednoczonych specjalizującej się w branży IT i konsultingu biznesowym.   

Podejmuje wysiłki, aby budować pozytywny wizerunek OzN na otwartym rynku pracy, poszerzać możliwość zatrudniania i samozatrudniania OzN do prac wysoko wynagradzanych, umożliwiających OzN realizację zawodowych aspiracji. Założona przez niego firma - Grupa AF Sp. z o.o. została nagrodzona nagrodą Lodołamacza 2024 w kategorii „Otwarty Rynek Pracy”.  

Jest założycielem i fundatorem fundacji Biznes bez barier zajmującej się wspieraniem i promocją aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami oraz problemami dostępności. Jest współtwórcą "Pudełka dostępności", które służy komunikacji alternatywnej dla osób ze szczególnymi potrzebami, np. podczas korzystania z usług szpitali, instytucji publicznych czy POZ-etów 

Jest członkiem I Kadencji Rady Dostępności w latach 2020-2024 oraz ambasadorem rządowego programu Dostępność Plus. Występuje jako mentor i ekspert na konferencjach związanych z biznesem i nowymi technologiami oraz wspiera młodzież, udzielając motywacyjnych prelekcji.  

Obecnie uczestniczy w dużym projekcie, jakim jest Bieg przez USA, w którym biegacz ekstremalny Tomasz Sobania przemierza całe Stany Zjednoczone. Partnerem tej akcji jest Fundacja Biznes Bez Barier, a jej nadrzędnym celem jest wspieranie dostępności i aktywizacja osób z niepełnosprawnościami. 

Na zdjęciu młoda, na oko trzydziestokilkuletnia kobieta leżąca na scenie, w trakcie wykonywania choreografii tanecznej. Patrzy w dal lekko uśmiechnięta. Ma krótkie, brązowe włosy, ciemną koszulkę i brązowe spodnie.

Tatiana Cholewa -
0.84% głosów

Artystka łącząca taniec z alternatywną motoryką, wicemistrzyni Polski w maratonie na wózkach z 2002 roku, poprzez swoją działalność udowadnia, że niepełnosprawność nie stanowi bariery w sztuce. 

Od 2008 roku aktywnie działa na polu teatralno-performatywnym, występując w wielu znaczących spektaklach, takich jak "Na chwilę" czy "Gatunki chronione". Uczestniczy w międzynarodowych projektach tanecznych, w tym w rezydencjach artystycznych w Holandii i warsztatach w Axis Dance Company w USA. 

Prowadzi autorskie warsztaty taneczne i ruchowe dla różnych grup wiekowych, podczas których, dzięki własnej metodologii, pomaga uczestnikom przezwyciężać bariery fizyczne i mentalne. Poza działalnością artystyczną angażuje się również w wolontariat na rzecz zwierząt w ramach fundacji Viva!, aktywnie uczestnicząc w interwencjach i zapewniając opiekę potrzebującym zwierzętom. 

Zdjęcie przedstawia pięćdziesięciokilkuletniego mężczyznę z mikrofonem w ręku podczas wypowiedzi na scenie. Ubrany jest w ciemną marynarkę, ciemny t-shirt. Włosy krótkie, nosi okulary korekcyjne. Tło niebiesko-pomarańczowe.

Piotr Pogon -
0.84% głosów

Lider organizacji społecznych i sportowiec ekstremalny, który po osobistym doświadczeniu bezdomności poświęcił życie pomocy innym. Pionier profesjonalnego fundraisingu w polskich organizacjach pozarządowych, zdobywca 4 szczytów z Korony Ziemi i człowiek, który jako pierwszy na świecie bez płuca ukończył zawody Ironman. 

Po utracie firmy i okresie bezdomności, dzięki wsparciu Anny Dymnej rozpoczął pracę jako terapeuta osób z niepełnosprawnością intelektualną. W jej fundacji stworzył pierwszy profesjonalny dział fundraisingu w polskiej organizacji pozarządowej. Później współzakładał i kierował Fundacją Jaśka Meli Poza Horyzonty, a w 2017 roku założył własną Fundację Drabina. Przez lata swojej działalności pozyskał około 28 milionów złotych dla potrzebujących. 

Mimo resekcji płuca, dokonał niezwykłych wyczynów sportowych. Zdobył cztery szczyty z Korony Ziemi, w tym Aconcaguę z niewidomym przyjacielem, za co otrzymali wyróżnienie Traveler National Geographic. Ukończył maratony na czterech kontynentach, łącząc je ze zbiórkami charytatywnymi.  

Jest organizatorem wielu wydarzeń charytatywnych, w tym koncertu "Krakowscy artyści Ukrainie" i Onkoregat im. ks. Jana Kaczkowskiego. W 2024 roku wydał książkę "W POGONi za Życiem", z którą podróżuje, inspirując osoby z niepełnosprawnościami i wykluczone. Za swoją działalność został uhonorowany tytułem "Osobowość roku" w konkursie "Kraków bez barier". 

Bartosz Mrozek pozuje w czterokołowym terenowym pojeździe, lewą dłonią pokazuje uniesiony kciuk, szeroko uśmiechnięty, na oczach ma sportowe okulary, na głowie kask. Pojazd stoi na drodze otoczonej drzewami i pokrytej grubymi, szarymi kamieniami

Bartosz Mrozek -
0.82% głosów

Jak sam o sobie mówi: można go spotkać na lądzie, w wodzie i w powietrzu.  Na swoim koncie ma medale Mistrzostw Polski w Monoski. Angażuje się w projekty związane z rozwojem pojazdów elektrycznych dla osób z niepełnosprawnościami oraz aktywnie działa w organizacjach społecznych, promując sport i turystykę dostępną dla wszystkich. 

Urodzony w Krakowie, od najmłodszych lat swoje życie łączył ze sportem. Zanim uległ wypadkowy na paralotni w 2005, w wyniku którego doznał urazu rdzenia kręgowego, pracował jako instruktor snowboardu i paralotniarstwa. Obecnie pozostaje czynnym sportowcem, startuje na Monoski w zawodach narciarstwa alpejskiego, od 2013 nie schodzi z podium Mistrzostw Polski, brał udział w Pucharze Europy oraz "No Limit" gdzie ścigał się zawodnikami sprawnymi i z niepełnosprawnościami, brał udział w biciu rekordu Guinnessa w 12 godzinnym Slalom Maratonie. ​

Po sezonie pracuje zawodowo jako researcher, prelegent, mówca motywacyjny, wspólnie z zespołem specjalistów tworzy nowe terenowe pojazdy elektryczne dla osób z niepełnosprawnościami i testuje je w trudnych terenach. ​ 

W 2016 roku wziął udział w projekcie Rozwiń skrzydła Fundacji dr Piotra Janaszka w ramach którego w 2019 uzyskał licencję pilota szybowcowego.

W 2021 roku wspólnie z Michałem Worochem udał się w podróż szlakiem dookoła Annapurny w Himalajach. Z powodu trudnych warunków nie ukończyli podróży, ale później samotnie dotarł do wioski Khangsar na wys. 3756 m.n.p.m. Wyczyn podróżników z niepełnosprawnością został uhonorowany wyróżnieniem Wyczyn Roku 2021 na gali Kolosy 2022.  

Bierze udział w licznych akcjach promujących turystykę i uprawianie sportu przez osoby z niepełnosprawnościami oraz troskę o środowisko naturalne, a za swoje działania lokalne i ogólnopolskie był wielokrotnie nagradzany m.in. przez władze miasta Zakopane. Opowiadając swoją historię, pokazując swoje osiągnięciu motywuje innych do czynnego udziału w sporcie i życiu.

Zdjęcie przedstawia starszego mężczyznę w okularach, ubranego w granatową marynarkę i koszulę w kratkę.

Stanisław Schubert -
0.43% głosów

Były przewodnik górski i pilot wycieczek zagranicznych, po wypadku samochodowym w 1994 r., w wyniku którego doznał znacznego stopnia
niepełnosprawności narządu wzroku i ruchu, zaangażował się w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
 

W 2001 roku założył Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON), który obecnie zrzesza 19 organizacji pozarządowych i jest jedną z największych organizacji tego typu na Dolnym Śląsku. Od 23 lat pełni społeczną funkcję prezesa KSON, a od 15 lat działa również jako Rzecznik Osób Niepełnosprawnych i Pacjentów Ziemi Jeleniogórskiej. 

Pod jego kierownictwem KSON realizuje szereg projektów aktywizujących zawodowo i społecznie osoby ze szczególnymi potrzebami. Jako członek Rady Dostępności przy Ministrze Funduszy i Polityki Regionalnej, aktywnie działa na rzecz zwiększania dostępności w różnych obszarach życia, czego przykładem jest przyznanie tytułu Lidera Dostępności dla szlaku z Kopy na Równię pod Śnieżką. 

Jest inicjatorem wielu projektów społecznych, w tym dwumiesięcznika "Niepełnosprawni tu i teraz", Radia KSON, Centrum Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz Karkonoskiej Akademii Aktywnych Seniorów. Za swoją działalność społeczną otrzymał liczne wyróżnienia, w tym tytuł zasłużonego dla Jeleniej Góry (2017), odznakę za zasługi dla Obrony Praw Człowieka (2020) oraz złotą odznakę za zasługi dla Województwa Dolnośląskiego (2023).  

Zdjęcie portretowe przedstawia Adama Trojańczyka w koszuli, krawacie i szelkach, siedzącego na pomarańczowym fotelu. Jest łysym mężczyzną z brodą, w wieku trzydziestu kilku lat.

Adam Trojańczyk -
0.36% głosów

Jak sam mówi o sobie – jest inżynierem i humanistą wierzącym, że technologia może pomóc zmienić świat na lepsze. Na swojej stronie oraz profilach na Facebooku i Instagramie dzieli się wiedzą o zarządzaniu i biznesie w świecie nowoczesnych technologii.  

Od urodzenia choruje na ciężką postać hemofilii. Pełni funkcję CEO w Inwedo – software house’ie specjalizującym się w tworzeniu indywidualnych rozwiązań informatycznych dla firm. Jego firma szczyci się certyfikatem Great Place to Work oraz nagrodami Firma Przyjazna Rodzinie i Najlepsze Miejsca Pracy™ Polska 2024, a także znalazła się w rankingach 2024 Financial Times 1000 i 2023 Technology Fast 500 jako najszybciej rozwijająca się firma w Europie. 

Jedną z pasji i misji Adama Trojańczyka jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Robi to jako mentor i ekspert w programach akceleracyjnych, gdzie wspiera rozwój startupów młodych przedsiębiorców, pisząc artykuły mające na celu podnoszenie kompetencji liderskich czytelników, oraz publikując książki, które następnie wydaje za darmo. 
 
Jest także członkiem zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię oraz prezesem łódzkiego koła ww. organizacji. W ramach tej działalności organizuje wydarzenia edukacyjne i warsztaty, wspierając osoby dotknięte skazami krwotocznymi. 

Zdjęcie przedstawia szeroko uśmiechającego się 38 letniego Łukasza Kosiarę. Portret do pasa, widać fragment wózka, ciemne, granatowe tło. Ubrany jest w letni (koszulka polo) biało-czerwony strój sportowy reprezentacji Polski. Ręce ma skrzyżowane na piersiach.

Łukasz Kosiara -
0.21% głosów

Były żołnierz elitarnej 6. Brygady Powietrznodesantowej, który po poważnym wypadku w 2017 roku, stał się działaczem na rzecz sportu osób z niepełnosprawnościami. Wielokrotny medalista i pionier paraboksu w Polsce. 

Po doznaniu złamania kręgosłupa szyjnego i urazu rdzenia kręgowego, przekształcił swoją pasję sportową w nowe wyzwania. W 2019 roku rozpoczął treningi paraboksu, zostając powołanym do Kadry Reprezentacji Polski w tej dyscyplinie. Jako pierwszy zawodnik z niepełnosprawnością w historii uzyskał tytuł instruktora boksu z ramienia Polskiego Związku Bokserskiego. Obecnie pełni funkcję Dyrektora World Adaptive Boxing Cuncle Poland oraz Dyrektora ds. boksu adaptacyjnego w Polskim Związku Paraboksu. 

W 2023 roku odniósł znaczący sukces na Invictus Games w Düsseldorfie, zdobywając dwa złote medale w wioślarstwie halowym oraz dwa brązowe w tenisie stołowym. W 2024 roku został powołany do Kadry Narodowej OzN w parałucznictwie po zdobyciu srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski. 

Jest założycielem Fundacji Wojownicy Plus, organizującej bezpłatne zajęcia z paraboksu w całej Polsce. Jako instruktor aktywnej rehabilitacji wspiera osoby w podobnej sytuacji życiowej. Przyczynił się także do powstania pierwszego w Małopolsce Ośrodka Wsparcia i Testów dla osób z niepełnosprawnościami. 

Zdjęcie przedstawia młodego, dwudziestokilkuletniego mężczyznę z kręconymi włosami, które sięgają do ramion. Ubrany jest w czerwony sweter i ciemną kamizelkę. Zdjęcie na czarnym tle.

Kamil Stawiany -
0.21% głosów

Młody działacz społeczny i naukowiec, który aktywnie angażuje się w walkę z problemem bezdomności oraz rozwój nauki. Łączy działalność akademicką z praktycznym wsparciem osób wykluczonych społecznie. 

Swoją drogę społecznika rozpoczął w ZHP, gdzie zdobył stopień instruktorski przewodnika oraz Harcerza Rzeczypospolitej. Organizował obozy i warsztaty edukacyjne, a za swoją działalność podczas pandemii COVID-19 został wyróżniony specjalną odznaką. 

Jako student psychologii na Uniwersytecie SWPS dwukrotnie otrzymał nagrodę "VIS" za wybitne osiągnięcia. Występował na międzynarodowych konferencjach naukowych, w tym SOCIN'24 i SIPS 24. Współpracuje z organizacją MiserArt, gdzie rozwija projekty łączące praktyczne i akademickie podejście do problemu bezdomności. 

Do jego najważniejszych inicjatyw należą: działania przeciwko stronie "Sanctioned Suicide", projekt filmowy o Jerzym Adamie Marszałkowiczu angażujący osoby w kryzysie bezdomności, oraz wystąpienie na TEDx Rubinkowo Youth. Jest członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Otwartej Nauki oraz współautorem manifestu konsorcjum ERUA, skupiającego się na innowacyjnej dydaktyce akademickiej i promowaniu wartości europejskich. 

Portret przedstawia szeroko uśmiechniętego łysego mężczyznę z zarostem, w średnim wieku. Sfotografowany jest na neutralnym, szarym tle. Ubrany jest w ciemnogranatową marynarkę i białą koszulę.

Łukasz Baruch -
0.14% głosów

Niewidomy artysta, działacz społeczny i przedsiębiorca, który po utracie wzroku w 2006 roku poświęcił się pomocy osobom z niepełnosprawnościami oraz działalności artystycznej. Prezes Fundacji Wygrajmy Razem, laureat licznych nagród za działalność społeczną i kulturalną. 

Jako wokalista osiągnął znaczące sukcesy na ogólnopolskich festiwalach, występując w prestiżowych miejscach, takich jak Zamek Królewski w Warszawie czy "Piwnica pod Baranami". Współpracował z uznanymi artystami, m.in. Anną Dymną i Natalią Kukulską. W 2011 roku założył zespół "Mezalians Art", zdobywając nagrody na festiwalach i występując w telewizyjnym koncercie "Zwyciężać Mimo Wszystko". 

W 2010 roku wspólnie z Karoliną Żelichowską założył Fundację Wygrajmy Razem, która w 2015 roku otrzymała tytuł śląskiego "Lodołamacza". Organizacja zatrudnia obecnie 9 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, w tym 3 uchodźców z Ukrainy. Zrealizował ponad 60 projektów wspierających osoby ze specjalnymi potrzebami, w tym pionierski Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych "Dotyk Dźwięku" oraz innowacyjny konkurs wokalny "Muzyka – Wyobraźnia – Ciemność". 

Jest twórcą Integracyjnego Programu Edukacyjnego "Miej Obraz Osoby Niewidomej", który objął już prawie 8 tysięcy dzieci. Od 2024 roku pełni funkcję przewodniczącego Rady Działalności Pożytku Publicznego przy Prezydencie Dąbrowy Górniczej, aktywnie działając na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami. 

Nasi Partnerzy