25 latek z Czarkowa, urodzony z zespołem Downa. Od najmłodszych lat miał do czynienia ze sportem, początkowo była to tylko rehabilitacja, która z czasem zmieniła się w regularną aktywność fizyczną. Trekking górski, rower, ścianka wspinaczkowa, pływanie i dwie główne, czyli biegi głównie długodystansowe i jazda konna, gdzie dominuje ujeżdżanie i rajdy konne.
W 2021 r. zakwalifikował się i wystartował w europejskich mistrzostwach lekkoatletycznych osób z zespołem Downa we włoskiej Ferrarze. W 2020 r pierwszy raz pokonał odległość większą niż 50 kilometrów (Jurajski Festiwal Biegowy 51,8 km), a rok później na imprezie 100 Miles Of Beskid Wyspowy pokonał odległość prawie 73 kilometrów, co sprawia, że jest jedynym na świecie ULTRAMARATOŃCZYKIEM z zespołem Downa. Na swoim koncie ma również kilkadziesiąt krótszych biegów górskich (od 10 do 35 km); drugą ulubioną dyscypliną sportową jest jazda konna (w tym w trudnych, górskich warunkach). W 2021 r. został jedyną w kraju osobą z zespołem Downa z Popularną Odznaką Turystyki Konnej.
Obecnie rozpoczyna przygotowania do biegu na dystansie przekraczającym 100 kilometrów, który zaplanowany jest na wiosnę 2023 roku. Wraz z rodzicami aktywnie działa na rzecz zwiększania samodzielności i dawania możliwości rozwoju osobom z zespołem Downa. Stał się inspiracją dla opiekunów osób zespołem Downa, którzy uwierzyli w możliwości swoich podopiecznych i pozwolili im na robienie rzeczy do tej pory dla nich niewyobrażalnych.
16 latek w spektrum autyzmu. Uczeń 8 klasy SP Specjalnej oraz student I roku prawa na Młodzieżowym Uniwersytecie Prawa w Warszawie. Samorzecznik, społecznik działający w Fundacji Autism Team, Inicjatywie Obywatelskiej ,,Chcemy całego życia!” oraz Inicjatywie Nasz Rzecznik.
Inicjator i organizator Klubu Świadomej Młodzieży zrzeszającego dzieci i młodzież w spektrum autyzmu, w ramach którego proponowane są rozwiązania zapobiegające wykluczeniu społecznemu osób w spektrum autyzmu; aktor grupy teatralnej Autentyczni Artyści. Koordynator akcji społecznej Jestem-mogę-Będę, której celem jest promocja samorzecznictwa dzieci i młodzieży oraz inicjator Lekcji Różnorodności; współtwórca kampanii społecznych „Jestem bądź ze mną”, „Nasze prawa to podstawa” oraz „Szkoła przyjazna dla autyzmu”.
W 2019 wystąpił na TEDx Kids. W 2020 został uhonorowany Lodołamaczem Specjalnym za szczególną wrażliwość społeczną. Jest inicjatorem i propagatorem akcji „Ciche brawa” oraz „Stop głośnym dzwonkom w szkołach”, mających na celu wyciszenie przestrzeni publicznych; organizował bezpłatne warsztaty, spotkania, również w formule zdalnej, których celem było wzmocnienie mocnych stron neuroróżnorodnej młodzieży i chronienie tych słabszych.
Wspólnie z młodzieżą w Klubie opracował i upowszechnił „Postulaty na dobre życie”, które stały się głosem autystycznej młodzieży. Od 2021 aktywnie działa w Zespole Edukacja Włączająca i Zespole Praw Osób z Niepełnosprawnościami Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, która współpracuje z Biurem RPO.
Mieszka w Bielsku-Białej. Licencjonowana instruktorka Zumby. Założycielka fundacji ,,Siła Nadziei”. Mimo swojej niepełnosprawności jest osobą w pełni aktywną zawodowo, prowadzi zajęcia dla dzieci i dorosłych.
Organizatorka wielu akcji charytatywnych w Bielsku-Białej, m.in. 15 Międzynarodowych Maratonów Charytatywnych, takich jak „Zumba daje Nadzieję w Chorobach Rzadkich” oraz Maratonów dla środowiska bielskich Amazonek. Za swoją działalność na rzecz innych osób otrzymała między innymi nagrodę Kryształowego Serca za działalność społeczną w regionie, przynoszącą wymierne korzyści w podejmowanych działaniach o charakterze charytatywnym na rzecz dzieci.
W 2019 roku była laureatką pierwszego miejsca w konkursie Sukces nie zna Barier w Bielsku-Białej za łamanie stereotypów w postrzeganiu osób niepełnosprawnych i dotychczasową działalność na rzecz społeczności lokalnej. W 2022 roku została Bohaterem miasta Bielska-Białej. Jej zaangażowanie i styl życia dają inspirację innym osobom niepełnosprawnym do aktywnego życia.
Choruje na białaczkę limfatyczną typu B, która spowodowała również niepełnosprawność fizyczną. Ma 69 lat, mieszka w Poznaniu. Do diagnozy Krzysztof Jastrzębowski był naukowcem, w Polsce obronił pracę doktorską; w Czechach tzw. wielki doktorat; przez wiele lat pracował jako wykładowca akademicki na uczelniach technicznych w Polsce, Czechach i Francji.
W 2010 r. karierę naukową przerwała białaczka niepodlegająca przeszczepowi, mimo postępującej choroby nie zaprzestał angażowania się w wolontariat na rzecz Hospicjum Palium w Poznaniu, którego jest również podopiecznym; artysta malujący motyle, które ofiarowuje w zbiórkach charytatywnych darczyńcom; jego motyle zdobią wiele miejsc i cieszą wielu Poznaniaków od lat. Uczestniczy w zbiórkach charytatywnych w żółtej koszulce i z barwnymi motylami – wizytówką wolontariatu. Udział w organizowanym przez Hospicjum Palium „Biegu Motyli” wokół poznańskiej Malty był początkiem kolejnej pasji – biegania, trenuje i marzy o pokonaniu maratonu.
Współpracuje z Fundacją Niesiemy Nadzieję, będąc jej beneficjentem oraz wolontariuszem, tu także uczestniczy w zbiórkach i biegach charytatywnych; edukuje dzieci podczas wizyt w przedszkolach i szkołach; choroby nie odebrały mu pasji życia i chęci rozwoju; w tym roku wziął ślub.
Dziennikarka z paraplegią. Mieszka w Warszawie. Reporterka, scenarzystka, blogerka, podróżniczka, edukatorka i działaczka społeczna; od 2001 r. wiązana z mediami.
Jako dziennikarka podejmuje tematykę społeczną, wspiera i organizuje zbiórki na leczenie dzieci, organizuje pomoc dla osób, które dotknęła choroba czy ubóstwo. Promuje zagadnienia związane z niepełnosprawnością. Jest autorką cyklu reportaży we współpracy z ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla TVP oraz współautorką dla Ewy Drzyzgi akcji społecznej ,,Zły dotyk boli przez całe życie” nagłaśniającej jako pierwsza problem pedofilii.
Od 2009 związana z redakcją ,,Dzień dobry TVN” gdzie pokazuje problemy społeczne OzN; walczy z barierami architektonicznymi oraz piętnuje niewłaściwe zachowania względem osób z niepełnosprawnością, takie jak zajmowanie kopert przez osoby sprawne. Na platformie TikTok edukuje na temat szeroko pojętej niepełnosprawności (2 mln odbiorców).
Jest organizatorką akcji i założycielką grupy pomocowej „Wózki dla Ukrainy”, która pośredniczy w darmowym przekazywaniu sprzętu rehabilitacyjnego dla osób poszkodowanych wskutek działań wojennych w Ukrainie; jedyna osoba na wózku, której nazwisko znalazło się na pokładzie Łazika Perseverance, które Agencja Kosmiczna NASA wysłała na Marsa.
31 latek z Szydłowa z obustronnym, głębokim niedosłuchem. Pracuje zawodowo jako handlowiec oraz nauczyciel języka migowego.
W 2017 założył Stowarzyszenie Osób Słabo i Niesłyszących Migacze; swoim działaniem stara się zachęcić osoby z niepełnosprawnością do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i sportowym. W tym celu organizuje i współorganizuje takie wydarzenia jak: spływy kajakowe, kręgle, pikniki integracyjne, zawody Nordic Walking, wystawy prac plastycznych, kursy języka migowego, zawody w Boccia, uczy osoby niepełnosprawne w tym niewidome chodzić z kijkami w specjalnych szelkach.
Często pełni funkcję łącznika pomiędzy osobą głuchą a lekarzem czy urzędnikiem. Działa jako wolontariusz w różnych organizacjach m.in. pomaga w PCPR; w momencie wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie aktywie zaangażował się w pomoc uchodźcom; m.in. zakładając Free Shop, sklep z darmową odzieżą dla uchodźców.
35 letni prezes i założyciel Grupy AF Sp. z o.o., największej w Polsce firmy zatrudniającej specjalistów z niepełnosprawnościami w branży nowych technologii (wycenionej na 12 mln zł) w tym Spółek – córek AF Talent Agency specjalizującej się w rekrutacji i outsourcingu pracowników IT, dla firm o globalnym zasięgu oraz Poland It-Lab LCC specjalizującej się w branży IT i konsultingu biznesowym.
Zdecydowana większość pracowników to osoby z niepełnosprawnością. Przez media nazywany Stephenem Hawkingiem biznesu. Założyciel Fundacji Biznes Bez Barier -Think Tanku w zakresie szeroko rozumianej dostępności i aktywizacji OzN. Członek Rady Dostępności w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej; laureat konkursu Wrocław Bez Barier w kategorii odpowiedzialny biznes.
Od czerwca 2022 członek międzynarodowego grona Global Compact przy ONZ. Ekspert na biznesowych konferencjach związanych z nowoczesnymi technologiami w Europie i Ameryce Północnej – w swoich wystąpieniach zawsze odwołuje się do praw osób OzN i ich równego traktowania w biznesie.
Wspiera młodzież, udzielając motywacyjnych prelekcji. Podejmuje wysiłki, aby budować pozytywny wizerunek OzN na otwartym rynku pracy, poszerzać możliwość zatrudniania i samozatrudniania OzN do prac wysoko wynagradzanych, umożliwiających OzN realizację zawodowych aspiracji.
50 latek z Opalenicy, porusza się na wózku. Z wykształcenia introligator; pracuje w Fundacji Anny Dymnej ,,Mimo Wszystko” na stanowisku internetowego analityka rynku osób niepełnosprawnych oraz fundraisera.
Przemysław Kowalik jest wolontariuszem w poznańskim hospicjum ,,Palium”. W 2009 roku przemierzył Polskę na wózku inwalidzkim z północy na południe; w kolejnych latach odbył wyprawy z Dover w Anglii do Moherowych Klifów w Irlandii oraz z Poznania do Ouessant nad Atlantykiem; swoje wyprawy dedykuje osobom niepełnosprawnym, motywując i przełamując granice.
W 2016 jako pierwsza osoba niepełnosprawna zjechał do 75 metrowej jaskini Studnisko; skoczył ze spadochronem; angażuje się w projekt Wings For Life.
Mieszkanka Gliwic, choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA, typ 1). Tłumacz, nauczyciel i społecznik, organizator akcji charytatywnych, szkoleniowiec.
Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych z językoznawstwa (Uniwersytet Śląski, 2014); obecnie pracuje jako lektor języka niemieckiego na Politechnice Śląskiej. Autorka bajki edukacyjnej dla dzieci ,,O psie do zadań specjalnych”; inicjatorka akcji ,,Z drogi progi”; założycielka i prezeska ogólnopolskiej Fundacji Qlavi działającej na rzecz OzN oraz osób starszych, obecnie wspiera ją wolontaryjnie. Organizatorka pierwszego w kraju stand-upu Klawy Kulawy.
Od 2018 r. radna Rady Miasta Gliwice (doceniona w plebiscycie na Radnego Roku 2020 w Gliwicach); Laureatka nagród: Diana 2014 – kobieta roku Gliwic; nagrody internautów w konkursie Gliwiczanin Bez Barier (2014); w kategorii „Lodołamacz Specjalny” (2015) oraz konkursu Lady D 2015 w kategorii życie zawodowe.
Angażuje się w działania, których nadrzędnym celem jest poprawa życia i wizerunku osób z niepełnosprawnością: inicjatorka akcji „Sprawne Gliwice” mającej na celu uświadomienie gliwiczanom problematyki barier architektonicznych w mieście; inicjatorka budowy w gliwickim Parku Chopina huśtawki dla dzieci niepełnosprawnych oraz dostosowania stołów piknikowych do potrzeb osób na wózkach.
Zaangażowana w wypracowanie Miejskich Standardów Dostępności; Aktualnie zabiega o budowę wiat do karmienia i przewijania dzieci w gliwickich parkach oraz o przewijaki dla dorosłych osób z niepełnosprawnością.
37 letnia aktywistka z MPD. Aktywnie działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami; jest rzeczniczką praw człowieka oraz praw zwierząt.
Prezeska inicjatywy Wiosna bez Barier na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz w ramach koalicji Future Food 4 Climate – pierwszej w Polsce koalicji działającej na rzecz transformacji systemu żywności i ochrony klimatu. Była zaangażowana w kampanię Nasz Rzecznik, w obronę Biura RPO; bierze udział w konsultacjach Komisji Europejskiej dot. Praworządności, praw zwierząt, klimatu.
Jest także zaangażowana w promocję działalności fundacji ,,Potrzebni od zaraz” z którą walczy o stworzenie miejsc do godnych warunków pracy dla osób asystenckich i opiekuńczych oraz jest twarzą ich sklepu „Pozytywka”. Czynnie brała udział w protestach osób z niepełnosprawnościami, marszach równości, strajkach klimatycznych oraz akcji One Billion Rising. Działania podejmowane przez Jagodę Gmachowską skupiają się na prawach człowieka, ze szczególnym naciskiem na prawa kobiet i osób z niepełnosprawnościami.
Zaangażowana jest w kampanie społeczne „Nasz Rzecznik”, #PomóżGłuchym, Wszyscy jesteśmy rzecznikami, Trzymam Stronę Kobiet, Wolna Szkoła, akcje #Pogodność Marszu Żółtej Wstążki Fundacji eFkropka.
Profesjonalny kierowca sportowy, mówca motywacyjny, artysta malujący stopami. W wieku 20 lat uległ wypadkowi komunikacyjnemu, w którym stracił obie ręce. Dzięki ciężkiej pracy i samozaparciu w 2010 roku zdał egzamin na licencję kierowcy wyścigowego i tym samym spełnił marzenie.
Posiada międzynarodową licencję wyścigową FIA, jest jedynym na świecie profesjonalnym kierowcą sportowym, który prowadzi stopą. Z sukcesami rywalizuje na równych zasadach ze sprawnymi kierowcami w Driftingowych Mistrzostwach Polski oraz ligach europejskich.
W 2019 zdobył tytuł Driftingowego Wicemistrza Polski klasy PRO2.
Artysta, który swoje obrazy maluje stopami; Członek Wydawnictwa AMUN należącego do światowego związku VDMFK, które zrzesza artystów malujących ustami i stopami. Jego obrazy można oglądać na wystawach w Polsce, a także w innych krajach europejskich.
Jako pierwszy Polak w historii, wystąpił w najpopularniejszym programie motoryzacyjnym na świecie „The Grand Tour” twórców kultowego programu „Top Gear”. W 2020 r. zdobył tytuł Motoryzacyjnego Influencera Roku 2020 w plebiscycie The Best of Moto organizowanego przez Moto.pl.
Jest ambasadorem i Członkiem Rady Sportowców Fundacji 4F Pomaga, razem z Anną Lewandowską, Kamilem Stochem, Mariuszem Czerkawskim i Adamem Krzesińskim oraz twórcą autorskiego programu telewizyjnego „Pasja na Krawędzi” wyemitowanego na platformie VOD player.pl należącej do TVN Discovery.
Ma 55 lat, od lat choruje onkologicznie (schorzenia onkologiczne m.in. guz gardła, resekcja płuca, tarczycy). Jest fundraiserem, prelegentem motywacyjnym; koordynatorem i uczestnikiem wypraw z udziałem OzN; zdobywcą 5 szczytów Korony Ziemi.
Jak mówi napędza go „onkologiczne ADHD. Tuż przed 51. urodzinami lekarze amputowali mu końcówki dwóch palców prawej ręki. To efekt odmrożenia, do którego doszło podczas powrotu z Denali (6190 m n.p.m.), najwyższego szczytu Ameryki Północnej. Krakowianin zdobył go 1 czerwca 2018 r. po dwudziestogodzinnym ataku, w ten sposób zrobił czwarty krok na drodze po Koronę Ziemi.
W 2008 r. stanął na Kilimandżaro (5895 m n.p.m.); koordynator projektu „Każdy ma swoje Kilimandżaro”, w ramach którego 9 osób z różnymi niepełnosprawnościami wyruszyło na najwyższy szczyt Afryki a 5 z nich tam dotarło. W 2011 r. do swoich górskich osiągnięć dodał Aconcaguę (6962 m n.p.m.); w 2012 r. jako pierwszy na świecie człowiek bez płuca ukończył zawody triathlonowe serii Ironman; biegał charytatywne maratony po ulicach Krakowa, Nowego Jorku, Berlina, Tokio, Waszyngtonu, po kenijskiej sawannie oraz ultradystansach w Bieszczadach; od 2004 r. w ramach działań fundraisingowych pozyskał ok. 28 mln zł.
Informatyk oraz administrator stron internetowych. Jego największa pasja to samochody ciężarowe. Zafascynowanie tematem zaowocowało powstanie autorskiego projektu JelczON. Nazwa pochodzi od połączenia słów oznaczających markę samochodu i skrótu od osoby niepełnosprawnej.
Mariusz to człowiek wielu talentów. Prywatnie harcerz, z zawodu informatyk, ale ukończył także kurs księgowości i kurs montażu video. Współpracuje z forami internetowymi poświęconymi problematyce osób z niepełnosprawnościami.
Głównym celem Mariusza jest pomoc innym osobom z niepełnosprawnością poprzez pokazywanie, że warto mieć marzenia i je realizować. Jego największa pasja to samochody ciężarowe. Dzięki niej powstał projekt i fanpage na facebooku o nazwie JelczON", w ramach którego z pomocą przyjaciół i asystenta naprawia i modernizuje pojazdy, które pozyskują w ramach projektu.
Projekt JelczON bierze aktywny udział w zlotach pojazdów ciężarowych oraz akcjach charytatywnych np. WOŚP, czy zbieranie nakrętek dla dzieci niesłyszących na zakup aparatów słuchowych.
Socjolożki, magisterki administracji publicznej, dziennikarki z niepełnosprawnością, influencerki, prowadzą stronę martaimagda.wordpress.com.
Marta i Magdalena to 37-letnie siostry bliźniaczki z mózgowym porażeniem dziecięcym ze wsi Sławęcin k. Inowrocławia. Szkołę podstawową i średnią ukończyły w normalnym trybie nauki, a następnie uzyskały licencjat z socjologii w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy i tytuły magistrów administracji publicznej w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy.
Jako dziennikarki współpracują z mediami, aby zainteresować społeczeństwo tematyką niepełnosprawności, pokazując świat osób z niepełnosprawnościami i przekonując swoim przykładem, że mimo trudności mogą realizować swoje pasje i rozwijać się. Wydały mini-poradnik pt. „Tak łatwo żyć razem. Poradnik jak pomagać osobom niepełnosprawnym”. Prowadzą także stronę martaimagda.wordpress.com, na której, na podstawie własnych doświadczeń, opisują problemy i radości osób z niepełnosprawnościami, a także realizują autorski program spotkań #MocSłabości oswajających z niepełnosprawnościami. Aktywnie też propagują rozwój wsi i potencjał ludzi tam mieszkających.
Laureatki nagrody Lady D., od kilkunastu lat współpracują z organizatorem Welconomy Forum in Toruń doradzając w jaki sposób poruszać tematy związane z niepełnosprawnością. Uczestniczą także w różnych wydarzeniach społecznych, aby dać świadectwo, że człowiek z niepełnosprawnością to człowiek mądry, ambitny i ciekawy świata. Otwarte, pełne energii, pomysłowe i wytrwałe, wnikliwe i zaangażowane, ze wszechstronnymi zainteresowaniami przyczyniają się do łamania barier, budowania empatii i integrowania społeczności w różnym wieku.
Działaczka społeczna na rzecz OzN; poznanianka, założycielka i prezeska Fundacji Wózkowicze działającej na rzecz osób poruszających się na wózkach. Od wielu lat skupia się na pomocy osobom poruszającym się na wózkach. Zachęcanie i motywuje ich, aby wychodzili z domu, rozwijali swoje pasje i żyli normalnie, tak jak osoby pełnosprawne. Uświadamia, że niepełnosprawny nie znaczy gorszy. Buduje pozytywny wizerunek OzN. Łamie stereotypy. Aktywizuje i łączy osoby na wózkach z resztą społeczeństwa, tak aby by były one obecne w życiu codziennym bez względu na swoje możliwości czy ograniczenie.
W 2014 postanowiła skupić się głównie na pomocy osobom poruszającym się na wózkach i wraz ze swoim partnerem założyła portal wózkowicze.pl, w 2016 założyła Fundację Wózkowicze, której jest prezesem.
W 2022 została ambasadorką ,,Komfortek” w ramach akcji ,,Przewijamy Polskę”; organizatorka balów integrujących osoby pełnosprawne z niepełnosprawnymi ,,Bal Radości” oraz wydarzeń kulturalnych i koncertów, których artystami były osoby z niepełnosprawnościami. Inicjatorka i organizatorka wielu akcji społecznych i uświadamiających społeczeństwo na potrzeby OzN m.in. takich akcji jak: „Spacer z wózkowiczami”, w ramach którego kandydaci na prezydenta miasta Poznania (w tym obecny prezydent) przejechali na wózkach po starówce konfrontując się z barierami na mieście; realizatorka projektu „Włącz Świadomość”, którego celem było zwiększenie świadomości właścicieli lokali usługowych na potrzeby OzN przekazując ideę, że „osoba z niepełnosprawnością to też klient”. Edukatorka i mówczyni, prowadząca szkolenia i warsztaty dla firm i szkół z tematyki kontaktów i savoir vivre wobec OzN pomagające zrozumieć niepełnosprawność. Od dwóch lat jest również organizatorką Ogólnopolskiego Zlotu użytkowników przystawek do wózków „Ogniste Rydwany” na który zjeżdżają się osoby z całej Polski.
Występowała w programie ,,Szansa na sukces” oraz wielu muzycznych festiwalach dla OzN, śpiewała m.in. z Eleni, Michałem Bajorem, zespołem Lombard oraz Edytą Geppert.
41 lat, choruje na barwnikowe zwyrodnienie siatkówki. Przez wiele lat był pedagogiem, ze względu na postępującą chorobę musiał zrezygnować z pracy w szkole.
Przez 7 lat był przewodnikiem na Niewidzialnej Wystawie; w międzyczasie zdobył wykształcenie jako masażysta i fizjoterapeuta; założył gabinet Cuda Niewidy, w którym zatrudnia osoby niewidome i słabowidzące; w czasie pandemii wymyślił akcję „Pomocna dłoń”, w ramach której oferował bezpłatne zabiegi osobom pracującym w kulturze i gastronomii. Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, przeniósł się wraz z rodziną do tymczasowego mieszkania w Warszawie, a swój dom udostępnił uchodźcom. Jest prezesem Fundacji Widzimy Inaczej.
Cały czas działa na rzecz osób z niepełnosprawnością, np. prowadzi szkolenia czy angażuje się w projekty z zakresu dostępności. Od kilku lat propaguje blind tenis, organizując treningi dla ok. 120 osób w całej Polsce oraz zawody ogólnopolskie i międzynarodowe; organizował 3 edycje akcji „Niewidomi za kierownicą”, dzięki której osoby z dysfunkcją wzroku mogły prowadzić auta.
Od 11 lat wraz z innymi żeglarzami z niepełnosprawnością wzroku bierze udział w jednych z najtrudniejszych regat w Polsce „Ratujmy Dezety”; udziela się w mediach, np. w telewizji Super Polsat prowadził instruktaż „Kontakt bez napięć”, w którym wyjaśniał, jak pomagać osobie niewidomej. Jest bohaterem filmu dokumentalnego „Niebo bez gwiazd”, który otrzymał Grand Prix na Festiwalu Twórczości Wrażliwej Społecznie w Gdyni oraz kilka innych na-gród.
31 lat, mieszka w Białymstoku. Pierwszy w Polsce niemówiący autysta z tytułem naukowym doktora nauk prawnych. Pracuje na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku i jako analityk danych w EUROPE DIRECT Podlaskie.
W latach 2017-2018 uczestniczył jako badacz i osoba badana w projekcie pt. „NO-AUTism! Kształcenie i rozwój personalny doktoranta z autyzmem – status quo i interdyscyplinarna optymalizacja perspektyw społecznych i zawodowych”; odbył staż badawczy w USA (Uniwersytet Syracuse – Wydział Prawa i Wydział Pedagogiki), co zaowocowało trwającą do dziś kooperacją; doceniony przez Narodowe Centrum Nauki, które w 2020 dofinansowało jego projekt badawczy poświęcony zagadnieniu zatrudnieniu osób z autyzmem; egzaminy i publiczna obrona pracy doktorskiej odbywały się przy udziale asystenta i z użyciem syntezatora mowy.
Będąc aktywnym w działalności społecznej jako samorzecznik i osoba zaangażowana w prace Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami, stał się jednym z orędowników utworzenia domu dorosłego autysty połączonego z sanatorium w Supraślu.
Chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami osobistymi i naukowymi na różnych forach, popularyzując wiedzę na temat autyzmu. Robi to poprzez publikowanie artykułów naukowych, uczestnictwo w konferencjach, udział w reportażach, wywiadach czy poprzez kontakt z twórcami kultury. Na podstawie także jego historii powstał scenariusz filmu Śubuk (reż. J. Lusiński), prezentowany w 2021 na Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty w Cannes (pełnił tam rolę „pierwowzoru”).
18 latek z Poznania. Urodził się z fokomelią. Jest uczniem Chrześcijańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Dawida; rysuje i maluje stopami; nieustannie rozwija się plastycznie i poszukuje inspiracji, chciałby w przyszłości zająć się także rzeźbiarstwem.
Znaczącym zdarzeniem w jego życiu było spotkanie z Nickiem Vujcićem - mówcą motywacyjnym i coachem, mającym to samo schorzenie – po tym spotkaniu postanowił, że też zostanie mówcą. Miłosz uczestniczy w spotkaniach w szkołach i domach kultury, podczas których opowiada o swoich pasjach; prowadził warsztaty dla koleżanek i kolegów ze swojej szkoły. Jeździ konno i świetnie pływa, pisze wiersze.
Był panelistą podczas Kongresu Kobiet oraz konferencji „Chcemy całego życia”; w sierpniu 2022 wziął udział w wydarzeniu charytatywnym podczas którego pokazywał swoje prace, malował stopami. Ma za sobą pierwszy plener malarski ze Stowarzyszeniem Artystów Malujących Ustami i Nogami AMUN; Miłosz corocznie bierze udział w organizowanych przez Fundację Im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ koloniach Małych Odkrywców.
Wraz z przyjaciółką prowadzi profil na Facebooku "Gosia i Miłosz testują Poznań", na którym sprawdzają, testują i opisują dostępność architektoniczną, tworząc swoistą mapę dostępności dla OzN i wskazują co można zmienić. Jest jednym z bohaterów książki Joanny Janowicz „Być sobą".
58 letni mieszkaniec Poznania. Od urodzenia zmaga się z MPD i porażeniem kończyn dolnych. W młodości uprawiał pływanie w klubie zrzeszającym sportowców niepełnosprawnych i przez okres ponad dziesięciu lat zdobył wiele medali mistrzostw kraju osób niepełnosprawnych w pływaniu.
Założyciel i prezes firmy informatycznej BOSIP (od 1989) oraz autor i producent kilkuset systemów i rozwiązań informatycznych z zakresu wspomagania zarządzaniem przedsiębiorstwem. Bartłomiej Butlewski jest również biegłym sądowym w dziedzinie informatyki oraz mediatorem sądowym (od 2000 r.) z ponad tysiącem mediacji zakończonych w większości ugodami.
Autor trzech wydanych książek oraz czwartej pozycji pt. Asertywny mediator, która czeka na wydanie. Laureat nagrody „Lodołamacze” w dziedzinie niepełnosprawnych pracodawców.
Działa społecznie, w tym przede wszystkim w obronie praw kierowców niepełnosprawnych. W ramach stowarzyszenia BOSIP (i poza nim) wspomagał intelektualnie i prawniczo wszystkich potrzebujących pomocy, a przede wszystkim tzw. osoby wykluczone.
41 latek z Murowanej Gośliny. W wypadku w 2010 roku doznał urazu rdzenia kręgowego i od tego czasu porusza się na wózku. Jest działaczem społecznym na rzecz OzN, certyfikowanym instruktorem sportów osób niepełnosprawnych; W 2015 r. wraz ze znajomymi powołał stowarzyszenie Jedna Chwila.
Jest organizatorem jak dotąd 9. edycji obozów sportowych Iron Camp, dla osób z różnymi niepełnosprawnościami na których pod okiem trenerów organizowane są treningi CrossFit, zajęcia z nurkowania, sitwakeboard itp. Prowadzi działania edukacyjne w szkołach. Jest pomysłodawcą Iron Areny – box’u crossfitowego połączonego z usługami rehabilitacyjnymi. We współpracy z FAR organizuje zajęcia sportowe dla dorosłych, dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Organizator zawodów CrossFit – Battle of Iron Wheels oraz pierwszego szkolenia w Polsce w Sitwakeboard; twórca największej ekipy w Polsce, która wystartowała w 2016 r. na światowym biegu Wings For Life World Run, producent i pomysłodawca filmu dok. "Zwykle Niezwykli", wyróżniony w konkursie Człowiek bez barier 2016.
Od początku wojny w Ukrainie Stowarzyszenie prowadzone przez Krzysztofa wspiera OzN w Polsce i Ukrainie. Dostarczane jest zaopatrzenie ortopedyczne, higieniczne i urologiczne. Wspólnie z kilkoma innymi organizacjami pozarządowymi wspierającymi OzN w 1 m-cu działań udało się dostarczyć sprzęt i zaopatrzenie za ponad 1 mln 200 tys. zł. Stowarzyszenie Jedna Chwila koordynuje pracę z największą organizacją w Ukrainie na rzecz OzN- Fundacją Aktywnej Rehabilitacji. Pomaga w transporcie OzN z Ukrainy; współpracuje ze szpitalem HCP w Poznaniu w profilaktyce ran i odleżyn; wspólnie z Fundacją Podaj Dalej skoordynowano już pierwsze operacje; od października 2022 Stowarzyszenie realizuje projekt z Polską Misją Medyczną, w celu wsparcia medycznego, psychologicznego oraz pokrycia kosztów protezowania i powrotu do sprawności ponad 350 cywili i wojskowych z Ukrainy.