Człowiekiem bez barier 2021 został wielokrotny mistrz paraolimpijski poruszający się na wózku, obecnie walczący o prawo do godnego życia mieszkańców domów pomocy społecznej. Gala finałowa 19. edycji konkursu „Człowiek bez barier” odbyła się 3 grudnia w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Z powodu pandemii wydarzenie miało charakter online i było transmitowane na żywo m.in. na portalu Niepelnosprawni.pl.
- Celebrowanie święta osób niepełnosprawnych rozpoczęliśmy wczoraj - razem z Polskim Komitetem Paraolimpijskim podczas plebiscytu „Guttmanny 2021”. Dziś odbyła się kontynuacja w Pałacu Prezydenckim, a zwieńczenie ma miejsce tutaj, na Zamku Królewskim, podczas Gali Konkursu „Człowiek bez barier” – mówiła Ewa Pawłowska, prezes Integracji. – Słowa klucze dzisiejszego spotkania to „Sztuka życia”, czyli umiejętność życia. To sztuka odkrywania swoich talentów, swoich możliwości, pokonywania przeciwności, ale też jest to sztuka dawania przykładu nam wszystkim.
Prezes Integracji podkreśliła również, że gala może odbywać się, dzięki współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z kolei wiceprezes PFRON-u Tomasz Maruszewski przypomniał o tegorocznym jubileuszu obchodzenia 30-lecia funduszu oraz złożył życzenia osobom z niepełnosprawnościami z okazji ich święta.
Swoje przesłanie uczestnikom gali przekazała także Agata Kornhauser-Duda, Małżonka Prezydenta RP, która corocznie obejmuje konkurs patronatem honorowym.
- Są państwo prawdziwymi bohaterami, nie tylko budzącymi podziw, ale także inspirującymi swoim przykładem. Jestem pewna, że nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale każdy z nas, patrząc na państwa, może nabierać życiowej odwagi i uczyć się, jak stawiać czoła przeciwnościom. (…) Są państwo też osobami, które udowadniają, że niepełnosprawność nie musi być wcale przeszkodą w realizowaniu pasji, spełnianiu marzeń czy osiąganiu sukcesów. To bardzo ważne przesłanie dla nas wszystkich – mówiła pierwsza dama w wyświetlanym na telebimie filmiku.
Galę poprowadziła dziennikarka Marta Kielczyk, oprawę artystyczną zapewnił Grzegorz Płonka - „Człowiek bez barier 2016”, pianista, kompozytor, zwany też Beethovenem z Murzasichla, którego historia zainspirowała Bartosza Blaschke do realizacji filmu pt. „Sonata” (premiera w styczniu 2022 r.). Wydarzenie na polski język migowy tłumaczyli: Małgorzata Limanówka i Bernard Kinow. Audiodeskrypcję tworzył Błażej Grygiel.
Mieć życie w swoich rękach
Przewodnicząca jury konkursu prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys podkreśliła, że w tym roku głosy członków Kapituły były dość jednomyślne.
- Mieliśmy trudne zadanie, bo wszyscy nominaci byli wspaniałymi osobami. Okazało się, że rozrzut naszych głosów w tajnym głosowaniu był tak niewielki, że już w pierwszej turze wyłoniliśmy laureata i wszystkie pozostałe nagrody – przyznała.
Tegorocznym Człowiekiem bez barier został Mirosław Piesak – sportowiec, mistrz świata i Europy, paraolimpijczyk, instruktor i propagator aktywnej rehabilitacji, społecznik promujący sport osób z niepełnosprawnościami.
- Dobry los i dobrzy ludzie od prawie 40 lat nade mną czuwają, gdyż mój zwrot w życiu nastąpił 15 lipca 1982 roku. Przy drugim skoku na płytką wodę, gdy doznałem złamania kręgosłupa byłem świadomy, że jestem sparaliżowany… – zaczął opowiadać o swoim życiu Człowiek bez barier 2021. O jego historii, dokonaniach i sukcesach możesz przeczytać na portalu Niepelnosprawni.pl.
Kapituła konkursu „Człowiek bez barier 2021” przyznała cztery wyróżnienia, a otrzymali je:
Karolina Cybula – pedagożka, psycholożka, wolontariuszka m.in. hospicjum, telefonu wsparcia dla osób w żałobie, edukatorka społeczna na temat niepełnosprawności, organizatorka akcji charytatywnych, osoba z mózgowym porażeniem dziecięcym
Róża Kozakowska – paraolimpijka, lekkoatletka, rekordzistka świata w rzucie maczugą, dwukrotna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, chora na neuroboreliozę stawowo-mózgową
Alicja Stelmaszczyk – mentorka osób nowo ociemniałych, pedagog, założycielka przedsiębiorstwa społecznego, oraz fundacji Na Kole, instruktorka turystyki rowerowej
Robert Zarzecki – fizjoterapeuta i masażysta, prezes Fundacji Widzimy Inaczej, propagator blind tenisa, podróżnik, żeglarz, inicjator i realizator akcji społecznych.
Jury konkursu wyróżniło tegoroczną Nagrodą Specjalną Krzysztofa Głombowicza - dziennikarza, korespondenta i komentatora sportowego (m.in. pięciu igrzysk paraolimpijskich), konferansjera, sportowca, współzałożyciela Stowarzyszenia „Start Bydgoszcz” oraz społecznika.
Nagrody Czytelników portalu Niepelnosprawni.pl
Podczas Gali w Zamku Królewskim wręczono też statuetki zwycięzcom dwóch plebiscytów, przeprowadzonych na portalu Niepelnosprawni.pl. W plebiscycie pierwszym, na Osobowość Internetową oddano prawie 7 tysięcy głosów, a jego zwyciężczynią jest Renata Orłowska – pedagożka, nauczycielka akademicka, pracownica socjalna, edukatorka, działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnościami, kobiet i seksualności, autorka bloga zaniczka.pl. Otrzymała ona ponad 1900 głosów.
W drugim plebiscycie, w którym oddano ponad 17 tysięcy (!) głosów, użytkownicy portalu Niepelnosprawni.pl przyznawali swoją Nagrodę Publiczności. W tym toku wyróżniono nią Paulę Rakowską. Uczestniczka II sezonu programu „Down the Road”, wolontariuszka w schronisku dla zwierząt oraz promotorka zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną zdobyła w głosowaniu 4756 głosów. Drugie miejsce, z liczbą 3 100 głosów zajęła Karolina Bartosik – lekarka weterynarii, działaczka społeczna na rzecz zwierząt, założyciela Fundacji dla kociąt osieroconych CaliMali.
Laur Paraolimpijski po raz pierwszy!
Ogólnopolski Konkurs Poezji „Laur Paraolimpijski” jako jedyny w Polsce nagradza utwory poetyckie, których motywem jest sport osób z niepełnosprawnościami. W pierwszej edycji tej nowej inicjatywy Integracji, realizowanej wspólnie z Polskim Komitetem Paraolimpijskim i Stowarzyszenim Pisarzy Polskich, a pod Patronatem Honorowym Ambasady Japonii w Polsce, wzięło udział 230 autorów nadsyłając 432 utwory. Do czołówki ocenianej przez Jury zakwalifikowały się 153 utwory.
- Poziom konkursu był bardzo wysoki. Wybierając wiersze, kierowaliśmy się ich wartościami poetyckimi, ale cóż to jest wartość poetycka? Raz będzie to jakiś wysmakowany warsztat, a raz oszczędność słowa i pewna świadomość ograniczeń. Staraliśmy się wyważyć pomiędzy autentyzmem doświadczenia a warsztatem literackim – powiedziała przewodnicząca Jury prof. Anna Nasiłowska, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, poetka, pisarka, literaturoznawczyni i wykładowczyni akademicka.
Zwycięzcą 1. edycji konkursu Laur Paraolipijski został Jerzy Fryckowski, a nagrodzono go za trzy sonety poświęcone paraolimpijczykom z Tokio: Joannie Mazur (bieg na uwięzi), Justynie Kozdryk (podnoszenie ciężarów) i Piotrowi Kosewiczowi (rzut dyskiem). II nagrodę przyznano ex aequo – Mateuszowi Barczykowi i Marioli Kruszewskiej, III – Marcinowi Hałasiowi, a wyróżnienie otrzymała Monika Deker-Kot.