Człowiek bez barier 2019 - Osobowość Internetowa
Człowiek bez barier 2019 - Osobowość Internetowa
Ma 35 lat, pochodzi z Olsztyna, w którym mieszka do dziś. W 2002 r. uległ wypadkowi, na skutek którego doznał urazu rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym. Maturę zdał już poruszając się na wózku. Przez 8 lat od wypadku mieszkał na czwartym piętrze bloku bez windy, dlatego podjął studia w systemie e-learningowym na Polish Open University w Warszawie. Jest grafikiem, tworzy też strony internetowe. W 2007 r. poznał Małgorzatę, z którą ożenił się 4 lata później.
Żonę zaraził pasją podróżowania, razem rozpoczęli zdobywanie świata. W 2013 r. założyli blog „RobiMy Podróże na dwóch nogach i czterech kołach”, na którym opisują swoje wyprawy. Podczas wyjazdów na własnej skórze sprawdzają, jak dostosowany jest świat, by ułatwić podróżowanie innym. Do dziś małżonkowie odwiedzili ponad 25 krajów, a także odpowiedzieli na setki pytań osób z niepełnosprawnością, które... też by tak chciały. Małgorzata i Kamil udzielają się także w mediach, a efektem ich podróży są przewodniki i poradniki, w których szczególne miejsce poświęcone jest podróżowaniu osób z niepełnosprawnościami i dostosowaniu atrakcji turystycznych do ich potrzeb.
Kamil jest pomysłodawcą projektu projektu „Polska na wózku”, czyli „dostosowanego przewodnika po kraju”. W 2018 r. otworzył działalność gospodarczą. Obecnie tworzy aplikację, która ma zrewolucjonizować podróże osób z niepełnosprawnością. Działa też na innym polu – walczy o dostępność architektoniczną w swoim regionie i chętnie angażuje się w działania, które mają ją poprawić. Jako podróżnik zwrócił uwagę na brak anglojęzycznej wersji legitymacji osoby z niepełnosprawnością. Kontaktował się w tej sprawie z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, a następnie otrzymał wyróżnienie w konkursie na szatę graficzną nowej legitymacji.
19-latek z Nowej Wsi w powiecie oświęcimskim. 10 lat temu dowiedział się, że choruje na polineuropatię czuciowo-ruchową, która zaburza pracę rąk i nóg. Co jakiś czas traci w nich czucie, a związane z chorobą dolegliwości osłabiają jego mięśnie. Marcin nigdy się jednak nie poddał. Choć porusza się na wózku lub czasem o kulach, jest osobą niezwykle aktywną.
Był bardzo ruchliwym dzieckiem – jeździł na rolkach i na rowerze, grał w piłkę nożną – także już po diagnozie. Żeby grać na poziomie rówieśników, musiał dwa razy ciężej pracować. Nie narzekał jednak, a ten hart ducha przełożył się na to, co robi dziś. Wie, że zawsze musi dawać z siebie sto procent, że nie może odpuścić. Do dziś dużo ćwiczy na siłowni.
Od dziecka lubił z rodzicami chodzić po górach. Dziś zdobywa je na wózku. Do tego jeździ konno, zwiedza świat, spełnia swoje marzenia, jednocześnie motywując innych. Jest modelem i instagramerem – obserwuje go na Istagramie 29 tys. osób. Jego konto otwiera motto: „Żyje się tylko raz, ale jeśli zrobisz to dobrze, raz w zupełności wystarczy”. Marcin jest też ewangelizatorem. Na wózku służy do mszy świętej, uczy ministrantów. Mimo swojej choroby pokazuje, że ograniczenia są tylko w głowie.
Ma 26 lat, mieszka w Mysłowicach. 20 lat temu straciła w wyniku wypadku jedno oko. Jest działaczką społeczną, autorką książki „Jednooka Wojowniczka”. Własnym przykładem pokazuje, że osoba z niepełnosprawnością może być aktywna społecznie na wielu płaszczyznach. U źródeł jej działań są chęć pokazywania wartości człowieka i zacieranie granic podziału na „pełnosprawnych” i „niepełnosprawnych”. Jest prelegentką podczas lekcji profilaktycznych w szkołach podstawowych i średnich pt. „Samoakceptacja=wolność” w jej autorskim projekcie „Tour of school” i wykładowcą w projekcie „Exit Tour Polska”.
Jest liderką tegorocznej edycji „Szlachetnej Paczki” w rodzinnych Mysłowicach. Współorganizuje też projekt „VegeDay”, który uświadamia, jak ważny jest świadomy, zdrowy styl życia. To właśnie on pozwala jej od 6 lat wychodzić z poważnych chorób. Jest ambasadorką i wolontariuszką Fundacji „2xKochaj” i ambasadorką w kategorii „samodoskonalenie” na platformie pytaj.online. Współpracuje też z Fundacją Wolne Miejsce jako prelegentka i wolontariuszka.
W sierpniu br. uczestniczyła jako główna bohaterka w nagraniach serialu „Pasjonaci”, który zostanie wyemitowany w TVP. Jego 12 odcinek pokaże, jak Aneta pomaga młodym osobom przechodzić ciężki proces wychodzenia z depresji i myśli samobójczych – bo robi to na co dzień. Na swoim blogu „Jednooka Wojowniczka” m.in. przeprowadza wywiady z osobami z niepełnosprawnością lub ich bliskimi, chcąc pokazać, że niepełnosprawność nie jest taka straszna. Na co dzień jest mamą 4-letniej Aurelki, a jej sensem życia jest pomaganie wszelkim istotom, które chodzą po tej Ziemi.
Ma 28 lat, mieszka w Poznaniu. W wyniku rdzeniowego zaniku mięśni porusza się na wózku. Ukończyła informatykę na Politechnice Poznańskiej. Od 2 lat pracuje jako programistka w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym Polskiej Akademii Nauk. W latach 2015-2016 współtworzyła największą w Europie Środkowej i Wschodniej konferencję branży gier. Prowadziła bootcampy programistyczne i szkolenia. Promuje programowanie wśród kobiet, osób z niepełnosprawnością i dzieci.
Pisarka grozy. Autorka pięciu książek, publikowana w Polsce i w Czechach. Napisała też książkę dla dzieci o potworach. Prowadzi spotkania z dziećmi, uczy je oswajać się z lękiem i odmiennością. Pracowała przy wyborach Miss Polski na Wózku w Fundacji Jedyna Taka. Wybrana przez Integrację jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób z niepełnosprawnością w Polsce. Prowadzi blog SylwiaBlach.pl, pisze do magazynów „Integracja” i „Moda w Polsce”. W mediach społecznościowych uczy innych o niepełnosprawności. Promuje nowe technologie, przedsiębiorczość i samozatrudnienie wśród m.in. osób z niepełnosprawnością i matek pragnących łączyć macierzyństwo z pracą.
Jest modelką. Wystąpiła w reklamie firmy Orange. Wzięła udział w sesji body positive, organizowanej przez poznański sklep bieliźniany „Lovely you”. Finalistka konkursu „Mocne Strony Kobiety” magazynu „Cosmopolitan”. Wybrana jedną z sześciu najbardziej wpływowych kobiet na świecie w konkursie Panache Lingerie – wystąpiła w ogólnoświatowej kampanii bieliźnianej, mimo znaczącej skoliozy. Zwyciężczyni konkursu organizowanego przez „Harper’s Bazaar” na jedną z najaktywniejszych kobiet działających dla innych. Hobbystycznie zajmuje się modą, uczy kobiety, jak się ubierać niezależnie od sylwetki.
Ma 48 lat, mieszka w Pęcicach Małych pod Warszawą. Od 1995 r. jest związana z reklamą. Zarządzała zespołami kreatywnymi w międzynarodowych agencjach FCB i TBWA, jest jurorką konkursów reklamowych. Od 2001 r. – czasu diagnozy stwardnienia rozsianego (SM) – zajmuje się też marketingiem społecznym. Wykorzystuje własne doświadczenia życiowe w budowaniu pogłębionych komunikatów społecznych. Jest założycielką i dyrektor zarządzającą agencji marketingu społecznego TELESCOPE, ma na swoim koncie ponad sto znaczących kampanii społecznych, szereg nagród, m.in. Dobroczyńca Roku, 5 nagród EFFIE, 4 nagrody „Kampania Społeczna Roku”.
W 2012 r. zainicjowała i pozyskała fundusze na powstanie pierwszej edycji kampanii kampanii SM – WALCZ O SIEBIE. Od tamtej pory co rok realizuje kolejne jej odsłony, założyła też fundację o tej samej nazwie. Malina jest cenioną ekspertką, prowadzi panele badawcze na konferencjach i szkoleniach dla kadry medycznej, cieszy się zaufaniem wśród wiodących klinicystów w Polsce. Na podstawie analizy potrzeb, uruchomiła platformę e-learningową Szkoła Motywacji – nieodpłatne źródło wsparcia i fachowej wiedzy dla pacjentów.
Dzięki intensywnym działaniom Maliny, personalizacja leczenia SM weszła do kanonu opieki nad pacjentem. W Polsce mamy sukcesywnie zwiększany dostęp do refundowanych leków. To, jak prowadzony jest pacjent, zależy w dużej mierze od lekarza, stąd partnerska relacja pomiędzy lekarzem a pacjentem jest kluczowa. Szkoła Motywacji daje te narzędzia bezpośrednio osobom żyjącym z SM i ich bliskim. Zrzeszyła specjalistów, którzy chcieli podzielić się swoja wiedzą w ponad 260 filmach. Patronat honorowy nad Szkołą Motywacji objęły m.in. Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Uczelnia Łazarskiego, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.