Człowiek bez barier 2023 - Osobowość Internetowa
Osobowość Internetowa
Kim jest człowiek bez barier? Jakie musi mieć cechy charakteru i zalety ducha? Nie ma na to prostej odpowiedzi. Każdy z nas potrzebuje zupełnie innych warunków, aby dostrzec, a później rozwinąć swoje talenty i oszlifować charakter. To nie raz trudna droga, pełna zakrętów i wyzwań. Już w najbliższy wtorek, 5 grudnia o godzinie 15:00, podczas gali konkursu Człowiek bez barier 2023 poznamy tych, którym się to udało.
WYNIKI GŁOSOWANIA
Przemysław Świercz na białym tle, w czarnej koszulce kuca opierając się na dłoniach z wyciągniętą do przodu protezą. Patrzy w obiektyw i lekko się uśmiecha.

Przemysław Świercz -
29.14% głosów

Sportowiec, kapitan i zawodnik reprezentacji Polski i Wisły Kraków w Amp Futbolu (do 2023 r.), związany z tą dyscypliną od samego początku jej istnienia. Trener w programie Junior Amp Futbolu, mówca motywacyjny oraz trener biznesu. Prowadzi profile na Facebooku i Instagramie, na których dzieli się swoją wiedzą i motywuje innych.

Przemysław Świercz stracił nogę w wypadku drogowym 12 lat temu. Przed wypadkiem 20 lat tańczył w zespołach ludowych oraz był instruktorem wielu dyscyplin sportowych (jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie).

Z Amp Futbolem związany jest od samego początku istnienia tej dyscypliny. W latach 2011-2023 był zawodnikiem oraz kapitanem Polskiej reprezentacji Amp Futbolu. Z kadrą zdobył dwa brązowe medale mistrzostw Europy, dotarł do półfinału mistrzostw świata i rozegrał 120 meczów. Jest też zawodnikiem i kapitanem Wisły Kraków, z którą kilkakrotnie wywalczył Mistrzostwo Polski.

Obecnie prowadzi warsztaty biznesowe o tematyce motywacyjnej, budowania zespołów, komunikacji oraz wystąpień publicznych. Prowadzi treningi mentalne z zawodnikami oraz zespołami, a w szkołach, placówkach wychowawczych i przedszkolach warsztaty motywacyjne. Jest trenerem mentalnym najmłodszych ampfutbolistów w projekcie Junior Amp Futbol oraz kadry ampfutbolistów U19.

Jest ambasadorem Fundacji 4F Pomaga oraz współpracuje z Fundacją Diversum. Ambasador Vistula z Pasją. W 2022 roku otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Srebrny Krzyż Zasługi, a w 2023 roku z rąk Ministra Sportu i Turystyki Brązową Odznakę za Zasługi dla Sportu.​

Jagoda Gmachowska siedzi na szczeblu drabiny w białej bluzce i długiej spódnicy w kwiaty. Ma na sobie okulary z ciemnymi oprawkami, uśmiecha się i poprawia włosy za uchem.

Jagoda Gmachowska -
23.87% głosów

Społeczniczka i aktywistka. Prowadzi na Facebooku swoją stronę Jagoda Gmachowska oraz profil na Instagramie , gdzie pokazuje bogate życie społeczniczki i aktywistki.

Od 2018 roku zaangażowana jest w życie polityczne. Ambasadorka i aktywistka kampanii na rzecz praw człowieka, praworządności, praw zwierząt i klimatu. Od 2021 roku angażuje się w działania na rzecz transformacji systemu żywności i rolnictwa koalicji Future Food 4 Climate. Była zaangażowana w kampanię Nasz Rzecznik, w obronę Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Wspiera działania decydentów i decydentek na szczeblu krajowym i unijnym. Bierze udział wielu konsultacjach Komisji Europejskiej dot. praworządności, praw zwierząt, klimatu.

Aktywnie wspiera akcję ,,Tour de Konstytucja” organizowaną pod patronatem Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Sama zorganizowała taką imprezę w Policach. Współpracuje ze stowarzyszeniem ,,MY! Wolna Gmina Buk”, którego głównym celem jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Dowodem jej zaangażowania w sprawy gminy Buk jest nadanie jej przez stowarzyszenie tytułu Honorowej Członkini.

Grzegorz Nędza w białej koszuli patrzy w obiektyw, uśmiecha się. Ma ciemną brodę. W tle widać żółto-niebieski baner Fundacji Działaj

Grzegorz Nędza -
18.14% głosów

Aktywny społecznie i politycznie 36-latek z Włosani w małopolskiej gminie Mogilany. Inicjator i pomysłodawca licznych działań integrujących mieszkańców gminy. O swojej aktywności opowiada na swoich profilach na Facebooku oraz na Instagramie.

Grzegorz Nędza jest społecznikiem zaangażowanym w działalność pozarządową i samorządową . Jako 22-latek uległ wypadkowi komunikacyjnemu skutkującemu niepełnosprawnością (m.in. epilepsją). Konsekwencje tych wydarzeń nie powstrzymują go jednak przed organizowaniem licznych inicjatyw, które integrują mieszkańców jego gminy. Jest jednym z inicjatorów powstania Stowarzyszenia „Dla Włosani”, współtwórcą i Prezesem Zarządu „Stowarzyszenia Dla Naszej Gminy Mogilany” działającego w obszarach społecznych, kulturalnych i infrastrukturalnych oraz Prezesem Fundacji Działamy. W ramach tych i innych organizacji pozarządowych organizuje m.in. kino plenerowe, zajęcia z samoobrony dla kobiet, zajęcia jogi, gminny Dzień Dziecka, warsztaty i jarmarki świąteczne.

Jest również pomysłodawcą i organizatorem akcji krwiodawstwa w Mogilanach (od 2013), której towarzyszą atrakcje dla mieszkańców. Aktywnie wspiera lokalne inicjatywy m.in. projekt edukacji ekologicznej, integracji z uchodźcami z Ukrainy. Aktywnie angażuje się w organizację wyborów na wszystkich szczeblach, od sołeckich po prezydenckie. Zdecydowana większość aktywności Grzegorza Nędzy ma charakter pracy społecznej pro bono.

Wanessa w niebieskiej sukience w kwiaty i czarnym kapeluszu patrzy w obiektyw. Ma lekki uśmiech, rozpuszczone, długie blond włosy.

Wanessa Bąkowska -
14.21% głosów

14 latka z zespołem Downa, która maluje i projektuje ubrania. Prowadzi na Facebooku stronę Wanesska i jej bonusik - Zespół Downa, na której pokazuje swoje aktywności i osiągnięcia.

Wanessa jest uczennicą 8 klasy w systemie Edukacji Domowej szkoły Montessori. Od września uczęszcza na zajęcia na Uniwersytecie Młodzieżowym na kierunku medycyna. Prowadziła warsztaty z malarstwa/zajęcia z arteterapii w Dziennym Domu Senior Wigor, gdzie pracowała również z osobami z niepełnosprawnościami po udarach.

Jest osobą wielu talentów: pływa, biega, jeździ konno, gra na skrzypcach, chodzi po górach. Interesuje się modą, sama należy do agencji modelingowej. Na swoim koncie ma kilkanaście sesji zdjęciowych, dwa pokazy mody, w tym w strojach własnego projektu. Jednak jej największą pasją jest malarstwo – w dorobku ma ponad 220 obrazów w różnych technikach, ponad 16 wystaw m.in. w Poznaniu, Łodzi, Gdańsku oraz udział w aukcjach charytatywnych. W 2022 i 2023 wydała kalendarz ze swoimi obrazami.

Napisała i zilustrowała terapeutyczną bajkę "Spryciulka Nutka i Ava", która miała być pomocą dla jej młodszej siostry. W 2022 roku zdobyła tytuł Osobowość Roku 2022 w kategorii Kultura w powiecie złotowskim.

Klaudia Kaniewska stoi na trawniku w granatowej bluzce z napisem Poland Business Run, ma rozpuszczone, długie włosy, a na głowie okulary przeciwsłoneczne. Zamiast jednej nogi ma protezę. Jedną ręką trzyma się pod bok. Patrzy w obiektyw, uśmiecha się.

Klaudia Kaniewska -
8.12% głosów

Pracuje jako koordynator Działu Wsparcia w Fundacji Poland Business Run, która wspiera osoby z niepełnosprawnościami narządów ruchu, po amputacjach i mastektomii. Tworzy portal aktywizuj.pl , a prywatnie prowadzi profil na Instagramie robo_noga , na którym uświadamia w temacie życia z protezą oraz szeroko pojętej dostępności.

W wyniku długoletniej choroby kości przeszła amputację nogi. Po otrzymaniu wsparcia od innych ludzi, sama postanowiła działać. Obecnie zajmuje się merytorycznym wsparciem osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, koordynuje pracę trenerów wsparcia, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą, pomagają oswoić nową rzeczywistość osobom, które oczekują na zabieg amputacji, lub są tuż po nim.

Prowadzi szkolenia dla firm, podczas których opowiada o współpracy z osobami z niepełnosprawnością w środowisku pracy. Jedną z jej misji jest aktywizowanie zawodowe osób z niepełnosprawnością i polepszanie dostępności miejsc pracy.

W 2023 stała się innowatorką społeczną - stworzyła chlapoodporne ochraniacze na protezy nogi "ChlapPro" - w Inkubatorze Włączenia Społecznego realizowanego przez ROPS i UJ oraz Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Przemysław Wieczorek patrzy przed siebie, uśmiecha się. Jest ubrany w koszulę w kratę i granatowy bezrękawnik.

Przemysław Wieczorek -
3.31% głosów

Przemysław Wieczorek, 38-latek z Aleksandrowa Łódzkiego, kilkakrotny wicemistrz świata oraz Europy w para taekwondo, wychowawca w świetlicy socjoterapeutycznej, chrześcijański raper. O swoich życiowych doświadczeniach oraz wierze, która odgrywa ważną rolę w jego życiu opowiada na swoich kanałach w social mediach: Facebooku , Instagramie , Tik-toku i You Tubie

Życie Przemysława Wieczorka przed wypadkiem naznaczone było trudnymi relacjami rodzinnymi, niezrozumieniem otoczenia i rówieśników, a w konsekwencji depresją i problemami z narkotykami i alkoholem. W wieku 20 lat w wyniku wypadku kolejowego stracił obie ręce. Przez dwa lata po wypadku nie mógł odnaleźć się w nowej sytuacji. Wiara, sport, spowodowały, że znalazł w życiu cel i pasję.

Ogromną rolę w budowaniu własnej wartości odegrało w życiu Przemka para taekwondo. Swoją przygodę rozpoczął w 2012 r. i już rok później w Szwajcarii zdobył pierwszy medal w historii Polski w tej dyscyplinie. Jest kilkakrotnym wicemistrzem świata oraz Europy.

Jako wolontariusz zaangażował się w pomoc w świetlicy oraz pomagał na zajęciach dla osób z niepełnosprawnościami w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. W 2010 r. razem ze znajomymi założył spółdzielnię socjalną „Konstans”, w której przez 1,5 roku pełnił rolę jako prezes. Zaangażował się w projekt MSP „Słyszę Serce”, gdzie podjął pracę jako fundraiser. Skończył studia pedagogiczne na kierunku resocjalizacji.

Aktywność Przemysława Wieczorka jest skupiona na żywym kontakcie z ludźmi. Pracuje z młodzieżą, jako wychowawca w Socjoterapeutycznym Klubie Środowiskowym KAZIK. Od kilku lat odwiedza również szkoły w całej Polsce, ale także zakłady karne i poprzez swoją historię stara się przekazać wartości takie jak pozytywna postawa, empatia, nadzieja.  Angażuje się w eventy propagujące życie bez uzależnień, w zgodzie z własnymi wartościami.  Poprzez historię swojego życia, pokazuje, że trudna przeszłość nie przekreśla przyszłości. Jednocześnie aktywnie prowadzi media społecznościowe, gdzie dzieli się swoimi doświadczeniami oraz posiada swój kanał na YT gdzie nagrywa rap. W 2020 roku wydał płytę. Jeździ również po Polsce i zajmuje się głoszeniem Ewangelii – w szkołach, kościołach i na ulicach.

Magdalena i Marta Wróbel siedzą na schodach. Jedna z sióstr ma długą, czerwoną suknię, długie, rozpuszczone, pokręcone włosy i grzywkę. Droga siostra jest ubrana w krótką czerwoną sukienkę, na nogach ma czarne trampki. Ma rozpuszczone pokręcone włosy.

Magdalena i Marta Wróbel -
2.47% głosów

Dziennikarki i działaczki społeczne starające się zainteresować tematyką niepełnosprawności pokazując dobre praktyki. Prowadzą stronę www.martaimagda.wordpress.com oraz stronę na Facebooku .

Marta i Magda Wróbel są laureatkami licznych nagród m.in. nagrody Lady D., wyróżnienia Ambasador Welconomy w dziedzinie media czy konkursu Liga Superbohaterów organizowanego przez Polskie Radio, w wyniku którego powstał reportaż, w którym siostry szczerze mówiły o sytuacji osób z niepełnosprawności. Były finalistkami konkursu Gwiazda Możliwości oraz Regionalnego Lodołamacza Specjalnego 2023(w województwie kujawsko-pomorskim).

Wydały poradniki: „Tak łatwo żyć razem” oraz „Jak pomagać osobom niepełnosprawnym”. Od kilkunastu lat współpracują z Welconomy Forum in Toruń. Realizują autorski program spotkań #MocSłabości oswajających z niepełnosprawnościami, pokazujących, że ograniczenia są tylko w głowie. Są pomysłodawczyniami i organizatorkami spotkań integracyjno-informacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów i ich otoczenia. Są członkami rady programowej „Szczyt H2H”. Wraz z Wojewodą Kujawsko- Pomorskim zorganizowały Forum Aktywizacja Zawodowa Osób z Niepełnosprawnościami, które w Inowrocławiu zgromadziło liczny świat biznesu oraz osoby z niepełnosprawnościami. Założyły Fundację #MocSłabości.

Dominika Kozłowska patrzy w obiektyw, ma rozwiane, długie włosy i białą bluzkę. Ma skrzyżowane ręce, którymi dotyka ramion.

Dominika Kozłowska -
0.75% głosów

Niesłysząca aktorka działająca na rzecz dostępności kultury dla osób g/Głuchych oraz lepszego zrozumienia kultury g/Głuchych. Na swoim instagramowym profilu blondominique oraz stronie na Facebooku Dominika Kozłowska pokazuje jak przełamuje bariery w kulturze i sztuce.

Dominika Kozłowska jest jedną z zaledwie kilku profesjonalnych aktorek Głuchych. Jako członkini Fundacji Migawka w Krakowie (kolektywu tworzącego spektakle w dwóch językach polskich – fonicznym i migowym) angażuje się w działania artystyczne: prowadzenie warsztatów, występowanie w filmach, udział w kursach, współtworzenie projektów, tworzenie spektakli, teledysków, tłumaczenie koncertów. Na co dzień udowadnia, że można pracować w instytucjach państwowych na równi z innymi artystami. Gra w języku migowym. To też pozwala na lepsze zrozumienie jej na scenie przez g/Głuchych odbiorców.

Aktualnie gra Julię w spektaklu dwujęzycznym „Romeo i Julia” w Teatrze Słowackiego w Krakowie, który w tym roku otrzymał główną nagrodę w międzynarodowym konkursie szekspirowskim w Gdańsku. Występowała w spektaklu „Wojna w niebie” w reżyserii Dominiki Feiglewicz, który otrzymał nagrodę podczas II edycji konkursu „The Best Off” za najlepszy spektakl teatru niezależnego. Występuje w filmach, video-artach, kampaniach społecznych, m.in. międzynarodowej kampanii "Jestem artystą!”, organizowanej przez British Council, w której podkreśla swoje profesjonalne działanie w sztuce. Była ambasadorką kampanii „Nie wierzysz? Nie musisz! Wystarczy, że wiesz!”.

ZOBACZ
Nasi Partnerzy