Człowiek bez barier 2021 - Osobowość Internetowa

Człowiek bez barier 2021 - Osobowość Internetowa

WYNIKI GŁOSOWANIA
Renata Orłowska, z długimi, rudymi włosami, w niebieskiej bluzce, siedzi na wózku, patrzy z uśmiechem w obiektyw, przymruża jedno oko.

Renata Orłowska -
27.34% głosów

Pedagożka, nauczycielka akademicka, pracownica socjalna, edukatorka, działaczka na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami, autorka bloga Zaniczka.

Renata ma 45 lat i mieszka w Siedlcach. Od dzieciństwa choruje na rdzeniowy zanik mięśni typu III (SMA III). Z wykształcenia pedagożka, była nauczycielką w Akademii Podlaskiej w Siedlcach, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, a także na Polskim Uniwersytecie Wirtualnym w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Renata działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami od 1995 r. Była m.in. wiceprezeską Studenckiego Koła Ortopedagogów, wiceprzewodniczącą Miejskiej Społecznej Rady Osób Niepełnosprawnych w Siedlcach, konsultantką ds. osób niepełnosprawnych Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Akademii Podlaskiej, Prezeską Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych oddział Siedlce. W 2007 r. wprowadzała na rynek jedną z firm telemarketingowych i była tam odpowiedzialna za przeszkolenie i pracę osób z niepełnosprawnościami. Od 2013 r. jest pracownicą socjalną w Domu Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera i działa w Siedleckim Stowarzyszeniu Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera jako redaktorka, graficzka, specjalistka ds. public relations i mediów społecznościowych. Współpracuje też z Fundacją SMA (prowadzi grupę wsparcia dla kobiet z SMA), Stowarzyszeniem Popierania Edukacji Niepełnosprawnych „Hefajstos” i Fundacją Avalon, a w październiku br. powołano ją do Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych.

Renata jest edukatorką, aktywistką, działaczką na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami, kobiet i seksualności. Prowadzi wykłady, szkolenia, warsztaty z zakresu sojusznictwa wobec osób z niepełnosprawnościami. Występuje jako ekspertka w debatach i konferencjach, a także w mediach. Jest autorką bloga i fanpage'a Zaniczka (ponad 13 tysięcy obserwujących), na którym propaguje ideę inkluzji oraz przedstawia sytuację osób z niepełnosprawnościami.

Sylwia Stankiewicz z długimi, brązowymi, kręconymi włosami, w białej, letniej sukience, z bukietem białych kwiatów stoi na łące i patrzy w obiektyw.

Sylwia Stankiewicz -
22.91% głosów

Pedagożka, logopedka, właścicielka firmy, twórczyni agencji modelingowej dla osób z niepełnosprawnościami, influencerka, prowadzi profil na Instagramie.

Sylwia ma 28 lat i mieszka wraz z rodziną w Ciechanowie. Od urodzenia choruje na artogrypozę. Jest żoną, mamą 2,5 letniego Oliviera, a teraz czeka na przyjście na świat drugiego synka.

Ukończyła studia I stopnia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie na kierunku pedagogika ze specjalnością z logopedii. Od 2016 r. prowadzi własną firmą oferującą usługi makijażu.

Sylwia działa na rzecz zmiany stereotypowego myślenia o osobach z niepełnosprawnościami. Na każdym etapie swojego życia pragnie pokazywać, że osoba z niepełnosprawnością może być aktywna zawodowo i otwarta na nowe wyzwania. W tym celu stworzyła agencję modelingową dla osób z niepełnosprawnościami oraz zrealizowała wiele projektów fotograficznych. Od 12 lat jest także aktywną influencerką w mediach społecznościowych. Na profilu na Instagramie (ponad 11 tys. obserwujących) pokazuje swoje codzienne życie udowadniając, że mimo ograniczeń fizycznych może wykonywać wszystkie codzienne czynności, być żoną, mamą i cieszyć się w pełni życiem. Ma nadzieję, że jej działalność influencerska motywuje i zmienia obraz osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie.

Magdalena Augustynowicz w beżowej bluzce siedzi na wózku i patrzy z uśmiechem w stronę obiektywu

Magdalena Augustynowicz -
21.24% głosów

Prawniczka, influencerka i youtuberka, prowadzi profil na Instagramie i kanał Herbaciarnia Magdy, na których pokazuje swoje życie i udziela porad prawnych.

Magdalena ma 33 lat i mieszka w Redzie. Choruje na wrodzoną łamliwość kości i porusza się na wózku. Niepełnosprawność w stopniu znacznym nie przeszkodziła jej w edukacji i zdobywaniu kolejnych doświadczeń zawodowych. Ukończyła z tytułem magistra Wydział Prawa i Administracji (kierunek: Prawo) Uniwersytetu Gdańskiego. Odbyła staż w Europejskim Ugrupowaniu na Rzecz Edukacji i Kreowania Aktywności EUREKA, a także brała udział w szkoleniach z zakresu aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Pracowała jako konsultant telefoniczny, konsultant ds. obsługi klienta, specjalista sprzedaży internetowej oraz zdalny rekruter. W 2019 r. otworzyła firmę w branży mediów społecznościowych, w której zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami.

Profesjonalną wiedzę prawną wykorzystuje w swojej działalności społecznej. Od 2014 r. jest influencerką i twórczynią treści internetowych. Prowadzi autorskie kanały w serwisach: YouTube (Herbaciarnia Magdy - 24 tys. subskrypcji) i Instagram (4 tys. obserwujących), na których pokazuje prawdziwe życie osoby z niepełnosprawnością, bariery, które musi codziennie pokonywać oraz nagłaśnia sytuacje, w których takie osoby są wykorzystywane i krzywdzone. Wprowadziła także cykl edukacyjny, w którym tłumaczy kwestie prawne związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami.

Piotr Lewandowski w okularach, w białej, sportowej bluzie z niebieskimi dodatkami i czarnych spodniach siedzi na wózku i patrzy w obiektyw

Piotr Lewandowski -
8.38% głosów

Dziennikarz w branży nowoczesnych technologii, twórca aplikacji ParrotOne, dedykowanej osobom z niepełnosprawnością kończyn górnych.

Piotr ma 39 lat i mieszka w Żakowie w województwie łódzkim. Od dzieciństwa choruje na postępującą neuropatię. Od czasów szkoły średniej porusza się na wózku.

Piotr związał swoją karierę zawodową z prasą w branży nowoczesnych technologii, komputerów i innowacji. Przez wiele lat pracował jako redaktor w m.in. w takich wydawnictwach jak Axel Springer, Bauer i IDG Poland. Gdy urządzenia mobilne zaczęły wypierać klasyczną prasę poszukiwał rozwiązań, które pozwolą mu na sprawniejszą pracę i komunikację. To był początek startupu ParrotOne – aplikacji mobilnej, która pomaga osobom z niepełnosprawnością kończyn górnych w zdalnej komunikacji. Piotr powołał zespół, który stale rozwija aplikację ParrotOne o nowe narzędzia. Aplikacja jest bezpłatna.

Piotr jest także autorem projektu ParrotOne PowerHID – specjalnej, dotykowej klawiatury ze sztuczną inteligencją, ułatwiającej osobom z niepełnosprawnościami pracę na komputerze. Rozwiązanie to nie tylko zwiększa możliwości i potencjał pracownika z niepełnosprawnością, ale sprawdza się także na stanowiskach pracy, gdzie zwykłe klawiatury nie spełniają wymagań, np. w szpitalach i innych placówkach medycznych, czy fabrykach. Projekt jest na etapie rozwoju, ale już zdobył nagrodę w konkursie Huawei Startup Challenge.

Marta Wróbel w czarnej sukience w białą kratę oraz Magdalena Wróbel w czerwonej sukience, obie w okularach patrzą w obiektyw

Marta i Magdalena Wróbel -
7.87% głosów

Socjolożki, magisterki administracji publicznej, dziennikarki z niepełnosprawnością, influencerki, prowadzą stronę martaimagda.wordpress.com.

Marta i Magdalena to 37-letnie siostry bliźniaczki z mózgowym porażeniem dziecięcym ze wsi Sławęcin k. Inowrocławia. Szkołę podstawową i średnią ukończyły w normalnym trybie nauki, a następnie uzyskały licencjat z socjologii w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy i tytuły magistrów administracji publicznej w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy.

Jako dziennikarki współpracują z mediami, aby zainteresować społeczeństwo tematyką niepełnosprawności, pokazując świat osób z niepełnosprawnościami i przekonując swoim przykładem, że mimo trudności mogą realizować swoje pasje i rozwijać się. Wydały mini-poradnik pt. „Tak łatwo żyć razem. Poradnik jak pomagać osobom niepełnosprawnym”. Prowadzą także stronę martaimagda.wordpress.com, na której, na podstawie własnych doświadczeń, opisują problemy i radości osób z niepełnosprawnościami, a także realizują autorski program spotkań oswajających z niepełnosprawnościami. Aktywnie też propagują rozwój wsi i potencjał ludzi tam mieszkających.

Laureatki nagrody Lady D., od kilkunastu lat współpracują z organizatorem Welconomy Forum in Toruń doradzając w jaki sposób poruszać tematy związane z niepełnosprawnością. Uczestniczą także w różnych wydarzeniach społecznych, aby dać świadectwo, że człowiek z niepełnosprawnością to człowiek mądry, ambitny i ciekawy świata. Otwarte, pełne energii, pomysłowe i wytrwałe, wnikliwe i zaangażowane, ze wszechstronnymi zainteresowaniami przyczyniają się do łamania barier, budowania empatii i integrowania społeczności w różnym wieku.

Iwona Niezgoda, w okularach, z długimi jasnymi włosami, w bordowej bluzce bez rękawów i niebieskich dżinsach siedzi na łące na ściętym drzewie i patrzy w obiektyw

Iwona Niezgoda -
4.1% głosów

Polonistka z kwalifikacjami bibliotekarki, krytyczka literacka, autorka bloga „Góralka Czyta”, propagatorka polskiej kultury, literatury oraz tradycji góralskiej.

Iwona to 34-letnia góralka z Krościenka nad Dunajcem. Choruje na mózgowe porażenie dziecięce z niedowładem spastycznym kończyn dolnych i lewej ręki. Jest absolwentką filologii polskiej w Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu oraz bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Angażuje się w upowszechnianie góralskiej kultury, ale jej główną pasją jest literatura. Iwona prowadzi bloga „Góralka Czyta” z nowościami literackimi, a także promuje pisarzy (zwłaszcza początkujących) i ich utwory publikując recenzje i wywiady w portalu Pieninyinfo.pl, miesięczniku literackim SOFA (którego jest też współzałożycielką), pismach „Fanbook” i „Moja Przestrzeń Kultury”, gazecie „Nowe Myśli”, „Dzienniku Trybunie”, „Tygodniku Polskim” w Australii oraz kwartalniku „Post Scriptum”. Jest pomysłodawczynią i realizatorką (z własnych środków) niezależnego plebiscytu na polską Książkę Roku „Brakująca Litera”. Współpracuje z agencją promocji autorów i ich dzieł literackich „Autorzy Książek w Obiektywie”. Nagrała audiobook pierwszej części trylogii Jarosława Prusińskiego „Szary Mag”.

Iwona odważnie realizuje swoje projekty, a dedykuje je osobom, które z różnych powodów mają utrudniony dostęp do kultury. Angażuje się w działania charytatywne, m.in. organizowała zbiórki dla autorów z poważnymi problemami zdrowotnymi oraz współorganizowała książkową aukcję, z której dochód przekazano na leczenie podopiecznych z Fundacji Dzieci Pienin. W 2019 r. zajęła III miejsce w kategorii Kultura plebiscytu Osobowość Roku, organizowanego przez redakcje „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego”, za upowszechnianie współczesnej literatury polskiej i popularyzację czytelnictwa.

Agata Cybuchowska w beżowym swetrze, beżowym kapeluszu i spódnicy siedzi na wózku na drodze w ogrodzie i patrzy w stronę obiektywu

Agata Cybuchowska -
3.2% głosów

Prowadzi lifestyle'owy profil na Instagramie z poradami dla kobiet na wózkach. Zdobyła tytuł Miss Mediów Społecznościowych na Wózku w 2016 r.

Agata ma 26 lat i mieszka we Włocławku. W 2011 r., podczas wypadku komunikacyjnego doznała urazu kręgosłupa i rdzenia kręgowego, a w efekcie paraliżu kończyn dolnych. Od tamtego czasu porusza się na wózku.

Prowadzi aktywne życie osobiste, zawodowe i społeczne. Jest mamą 5 letniego Jakuba, pracuje jako przedstawicielka handlowa/doradczyni klienta. Na Instagramie prowadzi autorskiego bloga w stylu life style, który ma obecnie ponad 10 tysięcy obserwujących. Jej kariera blogerki nabrała tempa po 2016 r., kiedy z dwumiesięcznym synkiem pojechała na wybory Miss Mediów Społecznościowych na Wózku i zdobyła ten tytuł.

Kieruje się w swoim życiu mottem: „Nie szukam ograniczeń w możliwościach, ale możliwości w ograniczeniach” oraz przekonuje, że marzenia się spełnia, a nie tylko o nich myśli. Jej celem jest łamanie stereotypów na temat osób z niepełnosprawnościami oraz pokazywanie atrakcyjności i seksualności kobiet z niepełnosprawnością. Wspiera kobiety poruszające się na wózkach, doradza im w kwestiach stylu, rozwiązywania problemów życia codziennego, dbania o ciało oraz budowania własnego biznesu. Szczególnie lubi pomagać przyszłym mamom na wózkach, rozwiewając ich obawy przed macierzyństwem i udzielając rad jak zadbać o ciało po porodzie. W przyszłości chciałaby także zająć się wsparciem dietetycznym i układaniem indywidualnych diet dla osób na wózkach oraz otworzyć butik z własną linią odzieży, dedykowanej kobietom na wózkach.

Karolina Plewińska z długimi, brązowymi włosami, w bluzce w malowane wzory, patrzy w obiektyw, a w dłoniach trzyma rysunek nastolatka z torbą w kolorach tęczy i z napisem: Kochajcie mnie mamo i tato

Karolina Plewińska -
3.08% głosów

Ilustratorka, twórczyni komiksów i kampanii społecznych m.in. na rzecz osób z niepełnosprawnościami, LGBT+, dzieci, kobiet, autorka fanpage'ów „Szarosen” i „Asperger rysowany”.

Karolina to 32-latka z Krakowa z zespołem Aspergera, samorzeczniczka działająca na rzecz osób ze spektrum autyzmu. Jest ilustratorką i twórczynią komiksów, która w swojej twórczości porusza ważne tematy społeczne. Poprzez proste, łatwe w odbiorze rysunki promuje takie wartości jak równość, zrozumienie, tolerancję i akceptację.

Karolina szczególnie wspiera dzieci, kobiety, społeczność LGBT+, osoby z niepełnosprawnościami, osoby chore na otyłość. Stara się także wpłynąć na dokonanie zmian w systemie edukacji i walczy o powszechniejszy dostęp do terapii. Jej komiksy trafiają do szkół i gabinetów psychologicznych w całej Polsce.

Karolina jest również autorką kampanii billboardowej „Kochajcie mnie, mamo i tato” – największej tego rodzaju akcji w historii polskiej społeczności LGBT+. Billboardy z rysunkami Karoliny pojawiły się w całym kraju, dzięki czemu udało się zebrać pieniądze na działania pomocowe, wsparcie psychologiczne i hostele dla młodzieży LGBT+. Jest współautorką antologii komiksowej „Ostatnie drzewo”, z której cały dochód przeznaczono na ochronę dzikiej przyrody w Polsce. Prowadzi też dwa fanpage: „Szarosen” (ponad 25 tys. obserwujących) i „Asperger rysowany” (ponad 7 tys. obserwujących), stworzyła komiks pt. „Grubas” o tolerancji wobec dzieci chorych na otyłość oraz książkę pt. „Niejadek” o zrozumieniu wobec dzieci z wybiórczością pokarmową.

Agata Grzesik w białej, letniej bluzce, z okularami przeciwsłonecznymi na głowie i włosami upiętymi w kok siedzi i patrzy w obiektyw

Agata Grzesik -
1.88% głosów

Blogerka, znana w mediach jako Pani Miniaturowa, prowadzi bloga miniaturowa.pl, na którym pokazuje życie osoby z niepełnosprawnością o niestandardowym wzroście.

Agata jest 32-letnią mieszkanką Opola, niskorosłą kobietą z niepełnosprawnością, mamą oraz blogerką aktywną w świecie mediów.

Od 2015 r., jako Pani Miniaturowa prowadzi bloga miniaturowa.pl i profil na Facebooku, który obserwuje blisko 7 tysięcy osób. Na swoich stronach pokazuje życie osoby z niepełnosprawnością o niestandardowym wzroście, wspomina lata dziecięce, z których wiele spędziła w szpitalach, opowiada o swoich przeżyciach, pokazuje w jaki sposób pokonywała „kłody”, które los rzucał jej pod nogi i jak pokonywała kolejne bariery. Dzieląc się swoimi doświadczeniami udowadnia, że osoba z niepełnosprawnością może zdobyć wykształcenie, założyć rodzinę, spełniać swoje marzenia i pasje. Przekonuje, że każda kobieta ma prawo rozwijać się, kształcić, żyć w świecie bez przemocy. Na swoim blogu porusza tematy trudne, bolesne, kontrowersyjne. Nawołuje do walki o siebie i ze swoimi słabościami, o godność i poszanowanie każdego człowieka.

Zaangażowanie Agaty w walkę ze stereotypowym postrzeganiem niepełnosprawności i osób z niepełnosprawnościami doceniają media, zapraszając ją do udzielania wywiadów i komentarzy. Agata była także dwukrotnie nominowana przez „Nową Trybunę Opolską” do tytułów: Człowieka Roku 2017 w kategorii Kultura oraz Osobowość Roku 2020, znalazła się też na „Liście Mocy”, czyli wśród 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością. Obecność Pani Miniaturowej i jej działania wysoko ocenia także świat blogosfery. Dwukrotnie (2018 i 2019) znalazła się w brązowej dziesiątce najbardziej wpływowych polskich blogerów.

Nasi Partnerzy